Jak si vybrat LED svítidla?

Všechna LED svítidla v naší nabídce mají přes 99% spolehlivost a nabízíme na ně prodlouženou 3- nebo 5-letou záruku. Přitom návratnost investice do LED svítidel je s našimi cenami méně než 6 měsíců a jejich životnost je 20 až 100 tisíc hodin svícení. Při 6 hodinách svícení denně, 365 dní v roce, je to 9 až 45 let!

Typy LED svítidel

Interiérová LED svítidla

Svítidla mají minimální krytí IP20, tzn., nabízejí ochranu před vniknutím těles s průměrem nad 2,5 mm, avšak žádnou ochranu před vodou. Vhodná jsou proto zejména k osvětlení interiéru domácností (kuchyně, ložnice, obývacího pokoje, koupelny…), obchodů nebo hotelů.

Zápustný LED panel 6W čtverec

LED panely

LED panely se vloží do montážních děr v sádrokartonovém stropě a uchytí pomocí pružinek. V hranaté i kulaté verzí, i s možností stmívání. V nabídce naleznete i přisazené či do kazetových stropů.

Profesionální trubicové LED svítidlo T5 30cm 4W se SAMSUNG čipy

Zářivková LED svítidla

Tato LED svítidla mají světelný zdroj zabudovaný, tzn., není třeba zvlášť dokupovat trubici. V nabídce máme i zářivková LED svítidla s vyšším IP krytím, která můžete použít v prašném a vlhkém prostředí.

Zapuštěné kulaté bílé LED svítidlo 10W

Zapuštěná LED svítidla

Svítidla, která můžete vložit do sádrokartonového nebo jiného stropu. Napájení je možné přímo ze sítě 230V, protože všechna svítidla mají vlastní transformátor na příslušné napětí s pasivním chlazením. Tato svítidla jsou včetně světelného zdroje, tzn., není třeba zvlášť dokupovat žárovku. V nabídce najdete svítidla s širokým i úzkým úhlem svícení, vhodná k osvětlení kuchyní, obýváků nebo barových pultů.

Voděodolné oválné LED svítidlo 8W na povrch

Přisazená LED svítidla

Můžete je použít jak na stropě, tak na stěně, i sádrokartonu, což vám při případné výměně zajistí, že vám v sádrokartonu nezůstane vyřezaný otvor. LED moduly jsou náhradou za „klasické“ žárovky v UFO lampách. V nabídce naleznete i svítidla s vyšším IP krytím, vhodná k osvětlení exteriéru nebo i svítidla se senzorem.

Závěsná lampa hnízdo (3 barvy)

Závěsná LED svítidla

Stropní svítidla, která jsou připevněna lankem, řetězem nebo kovovou tyčí a visí do prostoru místnosti. Na výběr máte moderní, rustikální nebo vintage lampy, které můžete kombinovat s LED žárovkami. Jsou vhodná k osvětlení kuchyňských stolů, obýváků nebo restaurací a barů

Černá stmívatelná stolní LED lampa 5W

LED lampy

V této kategorii najdete stolní a noční lampy vhodné k osvětlení psacích, kancelářských stolů nebo nočních stolků. Stojací lampy mohou být skvělým doplňkem ve vašem obývacím pokoji nebo v dětském pokoji.

Skleněné nástěnné LED svítidlo 12W

Nástěnná LED svítidla

Tato svítidla můžete připevnit na stěnu a osvětlit jimi stěny ve vaší domácnosti, zrcadla nebo i obrazy. V nabídce naleznete i svítidla do exteriéru s vyšším IP krytím, kterými si můžete osvětlit například fasádu domu.

LED stropnice s pohybovým čidlem 12W IP20 se SAMSUNG čipy

LED svítidla s pohybovým čidlem

Svítidla, která mají zabudovaný pohybové nebo mikrovlnné čidlo. Tyto senzory spínají svítidla podle toho, jestli zaznamenají pohyb. Můžete si nastavit citlivost senzoru, vzdálenost, do jaké má čidlo reagovat a také dobu svícení samotného svítidla. V nabídce najdete vhodná do interiéru i exteriéru.

Nouzové přisazené LED svítidlo 2W se SAMSUNG čipy

Nouzová LED svítidla

Nouzová LED svítidla jsou určena pro vyznačení únikové cesty v případě požáru nebo jiné rizikové situace. Svítidla jsou vybavena baterií, která zajistí fungování i v případě výpadku proudu. Výhodou těchto svítidel je i to, že piktogramy jsou v balení, tedy je nemusíte zvlášť dokupovat a můžete je měnit.

LED svítidla do exteriéru

Tato svítidla mají minimální krytí IP44, tzn., jsou odolná vůči stříkající vodě ze všech směrů. Vhodná jsou proto zejména k osvětlení venkovních prostor, teras, altánků, garáží či venkovních podhledů.

Prémiový černý LED reflektor 100W

LED reflektory

LED reflektory, náhrada za halogenové, se připojí k proudu na vypínač a po zapnutí vypínače svítí. Můžete je připojit i k pohybovým či jiným senzorům nebo umístit na stojan. Vhodné k osvětlení zahrad, dvorů, hal, skladů, budov či soch.

Zapichovací šedá zahradní LED lampa 12W

Venkovní LED svítidla

V této kategorii se nachází svítidla určená k osvětlení venkovních prostor, fasád nebo zahrad. Na výběr máte z nástěnných svítidel v případě osvětlení fasády nebo zahradních svítidel, která můžete umístit (zapíchnout) v zahradě nebo vedle chodníku jako orientační osvětlení.

Hliníkové svítidlo do podlahy na GU10 žárovky čtverec

LED svítidla do podlahy a dlažby

Tato svítidla jsou vhodná do podlahy, chodníků, schodů nebo příjezdových cest. Slouží jako orientační svítidla a osazují se GU10 LED žárovkami, proto je výhodou, že v případě poruchy není potřeba měnit celé svítidlo, ale jen žárovku.

Příslušenství k LED svítidlům

Otočné pohybové PIR čidlo

Pohybová čidla pro LED svítidla

Do této kategorie spadají čidla a spínače, díky kterým se svítidla zapínají a vypínají. V nabídce najdete pohybové a mikrovlnné čidla, čidla na pohyb rukou nebo na dveře nebo soumrakové čidlo, který zapíná a vypíná svítidla podle denní doby, resp. podle intenzity okolního světla.

Výběr na základě parametrů

IP krytí

Na základě IP krytí víte, kde můžete svítidlo použít. IP je zkratka slov International Protection (někdy uváděné jako Ingress Protection) a vyjadřuje stupeň ochrany krytem. Kód IP (IP Rating) tvoří písmena I, P a dvě číslice.

  • první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů,
  • druhá číslice udává stupeň ochrany před vniknutím.

V následující tabulce přinášíme nejčastější IP krytí svítidel:

Krytí Ochrana pred cudzími telesami Odolnost proti vnikání vody
IP20 ochrana před předměty s průměrem nad 12 mm (např. prst) žádná ochrana před vodou
IP44 ochrana před předměty s průměrem nad 1 mm (např. drát) ochrana proti stříkající vodě z každého směru
IP54 částečná ochrana před prachem ochrana proti stříkající vodě z každého směru
IP65 zcela prachotěsné ochrana vůči tryskající vodě
IP66 zcela prachotěsné ochrana proti intenzivně tryskající vodě

Čipy a zdroje

LED svítidla v naší nabídce nabízíme s čipy od renomovaných značek. SMD (surface mount devices = povrchově montované) jsou modernější, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na „desce“) nebo MCOB (multi chip on board = více čipů na „desce“). SMD čipy mají lepší chlazení a jsou méně poruchové. Všechny produkty mají energetickou účinnost minimálně A a jsou osvědčené certifikáty CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – svítidla s 3-letou zárukou
  • SAMSUNG SMD čipy – svítidla s 5-letou zárukou
  • Bridgelux COB – interiérová a svítidla do zahrady

Svítidla využívají zdroje ICD (Integrated current driver), čili integrované proudové zdroje, které přímo zapojují LED čip, jsou bezporuchové, s dlouhou životností, nižší náročností na výrobu a tím pádem i nižší cenou. Tyto zdroje jsou značky V-TAC a INVENTRONICS.

Svítivost

Při výběru LED svítidla doporučujeme řídit se svítivostí udávanou v lumenech. Ekvivalentní spotřeba „klasických“ svítidel není směrodatný údaj, tato hodnota je totiž podle každého výrobce přepočítávána jinak. U každého produktu najdete i údaj o lumenech a i o ekvivalentu, který udává výrobce, resp. příklad osvětlení se světelnou studií.

Pro představu, jak velké mohou být rozdíly, v následující tabulce uvádíme přibližné hodnoty spotřeby a světelného toku v případě žárovek:

LED žárovka Klasická žárovka (uváděný ekvivalent) Lumeny
3-5W 30-45W 250-500lm
6-8W 50-70W 500-800lm
9-11W 75-90W 800-1100lm
12-15W 100-120W 1100-1300lm
16-18W 125-140W 1300-1500lm
19-22W 150-160W 1500-1800lm

Barva světla

Důležitým faktorem při výběru správného osvětlení je i barva světla. Svítidla nabízíme ve třech barvách světla:

  • studená bílá (6000-6500K) se hodí na místa, kde se vyžaduje zvýšená pozornost a koncentrace (dílny, garáže apod.).
  • teplá bílá (2500-3000K) se hodí na místa, kde chcete odpočívat (kuchyně, schodiště apod.).
  • neutrální bílá (4000-4500K) je něco mezi, nejvíce podobná dennímu světlu.

Porovnání barev světla

Obecně doporučujeme neutrální barvu světla, je vhodná do většiny místností, je to ta „zlatá střední cesta“ (např. kuchyně, schodiště). Studenou bílou barvu světla na osvětlení venkovních prostor, dílen nebo garáží. Teplá bílá je vhodná k osvětlení odpočíváren (ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj), fasád nebo venkovních podhledů.

Úhel vyzařování

Úhel vyzařování svítidla je úhel, pod kterým září světlo do prostoru. Většinou se při určování úhlu svícení bere do úvahy ta část vyzařovaného světla, která září aspoň 50 % intenzitou oproti tomu, co svítidlo vyzařuje kolmo (tedy v bodě, kde svítí nejvíc).

Úhel svícení závisí od použitých čipů, ale i od optiky, která světlo koriguje do požadovaného úhlu. Většina LED reflektorů v naší nabídce má 100° úhel svícení.

Úhel vyzařování 38°Úhel vyzařování 45°Úhel vyzařování 60°Úhel vyzařování 90°Úhel vyzařování 120°Úhel vyzařování 270°

Stmívatelnost

V nabídce naleznete LED svítidla, která je možné i stmívat. Na stmívání LED svítidel je nutné používat stmívače kompatibilní s LED, které najdete i v naší nabídce. V případě použití jiného stmívače, než určeného pro LED svítidla, vám svítidlo nebude stmívat správně nebo vůbec.