Co je úhel vyzařování?

Často se setkáváme s otázkami ohledně úhlu vyzařování LED žárovek, reflektorů a jiných svítidel, přinášíme vám jednoduché vysvětlení.

Co je úhel vyzařování?

Úhlem vyzařování žárovky nebo svítidla se myslí úhel, pod kterým záři světlo do prostoru. Světlo je ale v prostoru roztroušené, proto zjistíte, že i po jisté hranici úhlu vyzařování ještě světlo stále svítí, ale již neosvětluje (je příliš slabé).

Většinou se proto při určování úhlu vyzařování bere v úvahu ta část vyzařovaného světla, která září alespoň 50% intenzitou oproti tomu, co žárovka nebo svítidlo vyzařuje kolmo (tedy v bodě, kde svítí nejvíce). Tzn. že např. žárovka s úhlem vyzařování 60° ve skutečnosti vyzařuje světlo i širší, i za hranicí 60°, jenže světlo za 60° je již slabší než 50% intenzity světla, které na vás dopadne, pokud stojíte přímo/kolmo pod žárovkou.

Pokud svítidlo září „na všechny směry“, úhel vyzařování je 360°. Pokud svítidlo vyzařuje úzký světelný paprsek, úhel vyzařování může být pouze 8°. Z obrázků nejtypičtějších úhlů vyzařování by mělo být vše jasnější…

Úhel vyzařování 38°Úhel vyzařování 45°Úhel vyzařování 60°Úhel vyzařování 90°Úhel vyzařování 120°Úhel vyzařování 270°

Jaké faktory ovlivňují úhel vyzařování?

LED chip

Různé typy čipů mají různé úhly vyzařování:

 • SMD (surface mounted diodes) čipy jako první umožnily LED svícení v širších úhlech – mají standardně více než 120° úhel vyzařování.
 • Power LED čipy jsou pomocí optiky upraveny tak, že svítidla s těmito čipy většinou svítí úzce, většinou 30°-60°.
 • COB (chip on board) jsou většinou někde mezi, v závislosti od svítidla od 60° do 120°.
 • LED filament, resp. LED vlákno vyzařuje světlo v 360° jako klasické wolframové žárovky.

Úhel vyzařování ale není dán pouze použitým čipem, ale i optikou, která světlo koriguje do požadovaného úhlu.

Optika

Optika svítidla může světlo buď soustřeďovat, tzv. fokusovat, nebo rozprostírat v prostoru. Díky použití správné čočky tak dokážete i z čipu vyzařujícího světlo pod úhlem 45° soustředěním dosáhnout silnější paprsek světla pod úhlem například 8°, který dosvítí na větší vzdálenost. Takto je to například u fokusovaných reflektorů, které se často používají k osvětlení vzdálenějšího cíle bez oslnění okolí.

Proč je dobré světlo soustřeďovat? Protože tím při stejné spotřebě (watt) a stejné svítivosti (lumen) dokážeme dostat silnější, soustředěnější světlo. Pokud potřebujeme osvětlit pouze konkrétní plochu např. billboard, správným výběrem úhlu vyzařování bude namísto 30W reflektoru stačit 20W s užším úhlem vyzařování.

Proč je dobré světlo rozprostírat? Někdy máte umístění svítidel dané a pokud jsou svítidla poměrně vzdálené, pro celkové osvětlení je lepší používat širší úhel vyzařování. K osvětlení tak potřebujete vyšší svítivost (více lumenů, více Wattů), ale zase méně svítidel. Svítidla se širokým úhlem vyzařování ale mohou rušit oslňováním.

Umístění a směrování svítidla

Při výběru správného úhlu vyzařování je důležité vědět, co od dané žárovky, nebo svítidla očekáváte a kde bude umístěno.

Pokud máte nástěnné nebo stropní svítidlo s klasickými žárovkami E27, které jsou zašroubovány tak, že svítí směrem do stropu (přičemž chcete osvětlovat prostor pod svítidlem), je použití žárovek s úzkým úhlem vyzařování nevhodné. U takového svítidla je třeba použít žárovky s co nejširším úhlem vyzařování, tzn. 270° a více.

Na druhou stranu do zapuštěných stropních svítidel nemá smysl vybírat žárovky s úhlem vyzařování nad 180°, protože by bylo světlo z části zbytečně vyzařováno směrem „do stropu“.

U bodových svítidel, pokud chceme uchovat silný paprsek světla a současně neoslňovat okolí, je nejčastější volbou úhel do 60°. Naopak, pokud chceme stropním svítidlem osvětlit prostor, je vhodné vybrat úhel vyzařování od 90° do 180°.

Vzdálenost svítidla

Dalším faktorem pro výběr správného úhlu vyzařování je vzdálenost, ze které budeme vybraný prostor osvětlovat.

Pokud máme nižší strop a chceme osvětlit prostor, použijeme spíše širší úhel vyzařování. Pokud máme naopak vysoký strop, tak na osvětlení stejné plochy můžeme použít svítidlo s užším úhlem vyzařování. Ale nezapomeňte, pokud použijete užší úhel, zvýšíte intenzitu světla, ale zmenšíte velikost osvětlené plochy ze stejné výšky. Tzn. svítidla musí být rozmístěny hustěji.

Hlavní nebo dekorační osvětlení?

Stejně důležité jako umístění je vědět, zda bude svítidlo hlavním osvětlením prostoru, nebo jen doplňkovým/dekoračním osvětlením.

V domácnosti se do podhledů nebo do nábytku většinou používají LED pásky, které tvoří zajímavý estetický doplněk interiéru, ale nejsou plnohodnotně schopny nahradit hlavní osvětlení. Mají 120° úhel vyzařování. Jejich použití je rozšířené v kuchyních na osvětlení pracovní plochy. Zde jsou schopné při výběru dostatečně výkonného pásu plnohodnotně nahradit standardně používaná svítidla a osvětlit pracovní desku i na místech, kam jiné svítidlo nemůžete umístit.

Efektní formou doplňkového osvětlení jsou také interiérové ​​reflektory s úzkým úhlem vyzařování (30°-45°), pomocí kterých dokážete silným paprskem světla osvětlit jen vybranou plochu bez zbytečného oslnění okolí. Často jsou používány v obchodních prostorách k osvětlení zboží nebo výloh.

Jaké úhly vyzařování si tedy vybrat?

Demonstrovat, jak správně vybrat úhel vyzařování, se pokusíme na dvou typech produktů, kde se úhly vyzařování řeší asi nejintenzivněji.

LED reflektory

U reflektorů si podle použití vybírejte úhly vyzařování takto:

 • Pro osvětlení konkrétní části stěny nebo podlahy (nebo billboardu) doporučujeme LED reflektory s čočkou s úhlem vyzařování do 60°.
 • Pro klasické osvětlení co největší plochy (zahrada, parkoviště, apod.), i pro venkovním použití, doporučujeme použít některý z reflektorů se 100° úhlem vyzařování a více.

Bodová LED svítidla

Sem můžeme zařadit přímo bodová svítidla, které mají zdroj světla již v těle svítidla, ale i bodové žárovky GU10 nebo MR16. Jako příklad si uveďme prostor 4x4m, který chceme osvětlit na intenzitu 100lx, přičemž strop má výšku 2,3m.

Podle našich preferencí můžeme:

 • Použít svítidlo se širokým úhlem vyzařování 120°. Pro dosažení požadované intenzity je nutné počítat se svítidlem se světelným tokem přes 1600lm, čili asi 20W LED svítidlo.
 • Nebo použít bodová svítidla s úhlem vyzařování kolem 40°. Na danou místnost musíme pak umístit rovnoměrně cca. 9ks svítidel se světelným tokem přes 180lm, čili asi 3W LED svítidla.

Jak vidíte, neexistují přesná pravidla a doporučení pro výběr správného úhlu vyzařování. Vše záleží na konkrétních podmínkách vaší osvětlované plochy a vašich preferencích. Pokud potřebujete poradit, prosíme, kontaktujte nás, velmi rádi vám při výběru pomůžeme.

Komentáře

 1. My mame v panelaku na stropech schodistovych podest kulata bila svitidla s 15 W LED E27 zarovkami. Svitidlo je tvaru prusvitne melke misy prisazene ke stropu. V nem je naplacato vzdy jedna LED zarovka nasmerovana na „hlavou“ na celni stenu podesty, takze na tuto stenu dopada svetlo nejintenzivneji, zatimco ke schodisti je nasmerovana objimka zarovky. Mne se zda, ze na schodiste tak dopada dost podstatne mene svetla. Klame me zdani, nebo je tomu tak skutecne?

 2. Dobrý den , jaký vyzařovací úhel pro LED bodové světlo je doporučeno pro osvětlení obrazů ?

  • Dobrý den,
   pokud chcete nasvítit obraz, doporučujeme užší úhel svícení, například 38°, který najdete při GU10 LED žárovkách: https://www.goled.sk/led/ziarovky/gu10/. Záleží na velikosti obrazu a také na počtu použitých svítidel. V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 3. Dobrý den, potřebovali bychom nasvítit prosklený sprchový kout 90×120, výška stropu 240 aby byl vytvořen dojem osvětlení jen sprchy a světlo moc neosvětlovalo okolní prostor. Lze to nějak řešit?

Přidat komentář