Jak si vybrat LED panel?

Všechny LED panely v naší nabídce mají přes 99% spolehlivost a nabízíme na ně prodlouženou 3 nebo 5-letou záruku. Přitom návratnost investice do LED panelu je s našimi cenami méně než 6 měsíců a jejich životnost je 20 až 30 tisíc hodin svícení. Při 6 hodinách svícení denně, 365 dní v roce, je to 9 až 14 let!

Panely mají minimální krytí IP20, tzn., nabízejí ochranu před vniknutím těles s průměrem nad 2,5 mm, avšak žádnou ochranu před vodou. Vhodné jsou proto zejména na osvětlení interiéru domácností (kuchyně, ložnice, obývacího pokoje, koupelny…), obchodů, hotelů, kostelů nebo garáží. V nabídce naleznete i LED panely s vyšším IP krytím IP44, které jsou vhodné i do exteriéru (např. do vnějších podhledů).

Typy LED panelů

Zápustný LED panel 6W čtverec

Zapuštěné LED panely

LED panely se vloží do montážních děr v sádrokartonovém stropě a uchytí pomocí pružinek. V hranaté i kulaté verzí, i s možností stmívání.

LED panel 60x60cm 29W s vysokou svítivostí

LED panely do kazetových stropů

Tyto LED panely můžete vložit do kazetového stropu, zapustit do sádrokartonového stropu pomocí pružinek, přisadit na betonový nebo jiný strop pomocí rámu nebo zavěsit na betonový nebo jiný strop pomocí závěsných lanek. Nabízíme je v 60x60cm nebo 120x30cm provedení.

Kulatý LED panel 8W na povrchovou instalaci

Přisazené LED panely

Na rozdíl od zapuštěných LED panelů, tato svítidla jsou určena na povrch, na betonový či jiný strop.

Výběr na základě parametrů

Svítivost

Při výběru LED panelu doporučujeme řídit se světelným tokem udávaným v lumenech. Ekvivalentní spotřeba klasické žárovky není směrodatný údaj, tato hodnota je totiž podle každého výrobce přepočítávána jinak. U každého produktu najdete i údaj o lumenech a i o ekvivalentu, který udává výrobce, resp. příklad osvětlení se světelnou studií.

Příklad osvětlení dětského pokoje 16m² 12W LED panely. Při osvětlení dětského pokoje norma určuje intenzitu osvětlení 150-200lx = 150-200lm/m². Při instalaci do výšky 2,8m doporučujeme tyto panely umístit asi 2m od sebe – na pokoj o rozloze 16m² jich budete potřebovat asi 4ks.

Osvětlení dětského pokoje 16m² 4 LED panely

Barva světla

Důležitým faktorem při výběru správného osvětlení je i barva světla. Svítidla nabízíme ve třech barvách světla:

  • studená bílá (6000-6500K) se hodí na místa, kde se vyžaduje zvýšená pozornost a koncentrace (dílny, garáže, apod.)
  • teplá bílá (2500-3000K) se hodí na místa, kde chcete odpočívat (ložnice, obývacího pokoje, apod.)
  • neutrální bílá (4000-4500K) je něco mezi, nejvíce podobná dennímu světlu

Porovnání barev světla

Obecně doporučujeme neutrální barvu světla, je vhodná do většiny místností, je to ta „zlatá střední cesta“. Teplá bílá je vhodná k osvětlení odpočíváren (ložnice, obývací pokoj). Studená barva světla je vhodná např. při osvětlení garáže nebo technické místnosti.

Čipy a zdroje

LED panely v naší nabídce nabízíme s čipy od renomovaných značek. SMD (surface mount devices = povrchově montované) jsou modernější, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na „desce“) nebo MCOB (multi chip on board = více čipů na „desce“). SMD čipy mají lepší chlazení a jsou méně poruchové. Všechny produkty mají energetickou účinnost minimálně A a jsou osvědčené certifikáty CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – panely s 3-letou zárukou, rovněž panely A++ s vyšší světelnou účinností, 60-160lm/W
  • SAMSUNG SMD čipy – panely s 5-letou zárukou, 60-100lm/W

Panely využívají zdroje ICD (Integrated current driver), čili integrované proudové zdroje, které přímo zapojují LED čip, jsou bezporuchové, s dlouhou životností, nižší náročností na výrobu a tím pádem i nižší cenou. Tyto zdroje jsou značky V-TAC a INVENTRONICS.

Úhel vyzařování

Úhel vyzařování svítidla se myslí úhel, pod kterým září světlo do prostoru. Většinou se při určování úhlu svícení zohledňuje ta část vyzařovaného světla, která září alespoň 50% intenzitou oproti tomu, co svítidlo vyzařuje kolmo (tedy v bodě, kde svítí nejvíc).

Úhel vyzařování závisí na použitých čipech, ale i na optice, která světlo koriguje do požadovaného úhlu.

Stmívatelnost

V nabídce naleznete LED panely, které lze i stmívat. Na stmívání LED panelů je nutné používat stmívače kompatibilní s LED, které najdete i v naší nabídce. V případě použití jiného stmívače, než určeného pro LED svítidla, Vám panel nebude stmívat správně nebo vůbec.

IP krytí

Na základě IP krytí víte, kde můžete LED panel použít. IP je zkratka slov International Protection (někdy uváděné jako Ingress Protection) a vyjadřuje stupeň ochrany krytem. Kód IP (IP Rating) tvoří písmena I, P a dvě číslice:

  • první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů,
  • druhá číslice udává stupeň ochrany před vniknutím vody.
Krytí Ochrana před cizími tělesy Ochrana před vniknutím vody
IP20 ochrana před tělesy s průměrem nad 12 mm (např. prst) žádná ochrana před vodou
IP44 ochrana před tělesy s průměrem nad 1 mm (např. drát) ochrana proti stříkající vodě z každého směru