Osvětlení zahrady

Barva světla
Při osvětlení prostorů zahrady je výběr barvy světla orientovaný spíš do teplejších odstínů. Využitím RGB technologie můžete dodat zahradě šmrnc.
IP krytí
min. 44
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Osvětlení chodníku

slouží především pro zorientování se a bezproblémový přístup ke dveřím či bráně. Zároveň zkrášlí okolí vašeho domu. Doporučujeme spínání na senzor, které svítidla automaticky zapne a také vypne.

Osvětlení rostlin

dbejte na to, aby svítidla nebyla příliš nízko nebo aby svítidla nezakrývala právě to, co chcete osvětlit.

Osvětlení jezírka

může být i bezpečnostním prvkem z hlediska nechtěného pádu do vody. Při výběru zohledněte i to, zda nemáte v jezírku živočichy (některým nemusí přílišné světlo prospívat).

Na co myslet při osvětlení zahrady?

Osvětlení v zahradě byste neměli podcenit nebo mu věnovat méně pozornosti. Toto osvětlení může být funkční (např. při osvětlení chodníku) nebo dekorační (osvětlení jezírka). Zvažte i to, zda bude mít světlo přívod elektrické energie, nebo zda musíte použít solární svítidla. Nezapomínejte na správné IP krytí, nakolik tato svítidla budou vystavena různým povětrnostním podmínkám!

Při osvětlení zahrady norma určuje intenzitu osvětlení 40-60lx = 40-60lm/m². Na zahradu o rozloze 70m² budete potřebovat asi 6ks 20W LED reflektorů.

Osvětlovací zóny

Na zahradě byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být ovladatelné nezávisle. Jednotlivé zóny si projdeme.

Osvětlení chodníku

Osvětlení chodníku slouží především pro zorientování se a bezproblémový přístup ke dveřím či bráně. Zároveň zkrášlí okolí vašeho domu. Doporučujeme spínání na senzor, které svítidla automaticky zapne a také vypne.

 • Díky voděodolným LED pásům můžete osvětlit celou délku chodníku.
 • Zahradní sloupová LED svítidla, která umístíte vedle chodníku.
 • Podlahová LED svítidla vložená „do chodníku“ pro lepší orientaci.

Osvětlení rostlin

U tohoto typu osvětlení dbejte na to, aby svítidla nebyla příliš nízko (abyste při sekání trávníku „neposekali“ i svítidla nebo aby je nepřekryla vegetace) nebo aby svítidla nezakrývala právě to, co chcete osvětlit.

 • Zahradní LED svítidla, která můžete zapíchnout do země a osvítit nimi například stromy, keře nebo jiné objekty, které osvětlením zvýrazníte.
 • Solární LED svítidla, pokud nemůžete nebo nechcete „tahat kabely“.
 • Voděodolné LED pásy nebo neon flex LED pásy, kterými můžete osvětlit rostliny ve vaší zahradě, které chcete dát na obdiv 😊

Osvětlení jezírka

Osvětlením tohoto prostoru můžete dodat jezírku šmrnc a zamezit i nechtěným koupáním ve vašem jezírku 😉 Při výběru zohledněte i to, zda nemáte v jezírku živočichy (některým nemusí přílišné světlo prospívat).

 • Neon flex LED pásem můžete osvětlit jezírko po celém obvodu nebo jím osvětlit most nad jezírkem.
 • Pokud vám nejde o styl, ideálním osvětlením mohou být LED reflektory, které osvětlí prostor. Případně můžete využít LED reflektory i s funkcí RGB.

Ovládání

 • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
 • Zvažte ovládání světel (i) pomocí dálkového ovladače, či dokonce přes mobilní aplikaci.
 • Rovněž doporučujeme spínání osvětlení pomocí senzoru.

Barva světla a IP krytí

Při osvětlení prostor kolem domu je výběr barvy světla orientován spíše do teplejších odstínů, tedy například k osvětlení chodníku můžete zvolit neutrální barvu světla a u svítidel, která budete mít v zahradě u rostlin nebo jezírka, teplou bílou barvu světla. S hrou barev, díky využití RGB technologie, můžete dodat zahradě šmrnc.

Stupeň krytí IP by měl být minimálně IP44.