Osvětlení obývacího pokoje

Osvětlení obývacího pokoje
Barva světla
Obývák je zejména oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní osvětlení

by mělo výrazně osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v oddychových prostorách by mělo být minimálně 100 luxů, tj. 100 lumenů na m2. Hlavní stropní svítidlo by zároveň mělo dobře vypadat, i když je vypnuté, aby bylo součástí designu obývacího pokoje. Skvěle se pro to hodí:

Relaxační osvětlení

vyzařují poměrně málo světla a jejich úkolem je vytvořit přítmí. Může být vhodné večer při sledování filmů, či rozhovorech s přáteli a rodinou. Můžete použít nástěnná svítidla. Světlo se bude odrážet od zdi, takže nebude svítit do očí a bude mít odstín barvy stěny. LED pásky nebo bodová světla zabudovaná do sníženého sádrokartonového stropu.

Pracovní světla

Myslete i na osvětlení pro konkrétní účel. Stojací lampy jsou skvělé vedle gaučů a křesel pro případ, že si chcete v obýváku číst. Stolní lampy jsou vhodné pro případný pracovní stůl v obývacím pokoji, ale mohou mít i okrasný účinek. Mohou opticky zvětšovat prostor, protože vyzařují světlo „dovnitř“. Pokud máte v obývacím pokoji jídelní stůl, je to další zóna, která potřebuje zvláštní osvětlení.

Dekorační osvětlení

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla. Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásky. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek. Nástěnná svítidla svítící na strop mohou opticky zvýšit nízký strop. Podlahová světla se hodí na osvětlení tmavších částí po krajích obýváku.

Na co myslet při osvětlení obývacího pokoje?

Obývák může být světlý a živý během dne, tmavý a útulný večer při sledování filmů, mírně osvětlený při večerním relaxování a rozhovorech u vínka. Tomu všemu se osvětlení obýváku musí umět přizpůsobit.

Pokud ještě máte možnost, myslete na dostatek přirozeného denního světla v obývacím pokoji. Velká okna, světlejší stěny a volný prostor zajistí, že umělé osvětlení budete potřebovat méně.

Osvětlovací zóny

V obýváku byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být ovladatelné nezávisle. Jednotlivé zóny si projdeme.

Hlavní stropní osvětlení pro rušné chvíle

Hlavní osvětlení v obývacím pokoji by mělo výrazně osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v oddychových prostorách by mělo být minimálně 100 luxů, tj. 100 lumenů na m2. Doporučujeme ale mít zhruba 2x tolik, aby i děti hrající si na podlaze viděly na své hračky. Tzn. asi 200 lx = 200 lm/m2 obývacího pokoje. Při velikosti obývacího pokoje cca. 6×4 m = 24 m2, potřebujete přibližně 5000 lumenů – ideálně 2 vhodně rozmístěná svítidla po 2500 lumenech.

  • Hlavní stropní svítidlo by zároveň mělo dobře vypadat, i když je vypnuté, aby bylo součástí designu obývacího pokoje. Skvěle se proto hodí závěsné lampy, ale i velké LED panely či pěkné bodovky.
  • Závěsné lampy bychom zvažovali tehdy, pokud je elektrický vývod nad konferenčním stolkem – abyste předešli nechtěným kontaktům s hlavou. 🙂 Délka závěsu svítidla by měla být alespoň dvojnásobná oproti délce těla svítilny.

Relaxační osvětlení

Relaxační svítidla vyzařují poměrně málo světla a jejich úkolem je vytvořit přítmí. Může být vhodné večer při sledování filmů, či rozhovorech s přáteli a rodinou.

  • Můžete použít nástěnná svítidla. Světlo se bude odrážet od zdi, takže nebude svítit do očí a bude mít odstín barvy stěny.
  • Jako relaxační světlo mohou posloužit i LED pásy, nebo bodová světla zabudovaná do sníženého sádrokartonového stropu.
  • Pokud se neradi díváte na televizor v úplné tmě a dekorační světlo budete mít zapnuté během sledování, umístěte ho mimo zorné pole při dívání se na TV. V opačném případě vás bude rušit. Pozor i na případné odrazy světla v televizoru.
  • Pracovní světla pro různé aktivity

    Myslete i na osvětlení pro konkrétní účel – čtení, kreslení, práce, apod., ale i na osvětlení tmavší části obývacího pokoje, která jinak osvětlená není.

    • Stojací lampy jsou skvělé vedle gaučů a křesel pro případ, že si chcete v obýváku číst.
    • Stolní lampy jsou vhodné pro případný pracovní stůl v obývacím pokoji, ale mohou mít i okrasný účinek. Mohou opticky zvětšovat prostor, protože vyzařují světlo „dovnitř“.
    • Pokud máte v obývacím pokoji jídelní stůl, je to další zóna, která potřebuje zvláštní osvětlení.

    Dekorační svítidla

    Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla:

    • Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásy, které se dají barevně podle nálady měnit.
    • Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek nebo speciálními akcentovými nástěnnými svítidly.
    • Podlahová světla se hodí na osvětlení tmavších částí po krajích obýváku.
    • Nástěnná svítidla svítící na strop mohou opticky zvýšit nízký strop.

    Ovládání

    Tipy pro ovládání světel v obývacím pokoji:

    • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
    • Zvažte možnost stmívání hlavních svítidel, pokud nemáte jiné svítilny pro večerní přítmí.
    • Zvažte ovládání světel (i) pomocí dálkového ovladače, či dokonce přes mobilní aplikaci.

    Barva světla a CRI

    Obývák je zejména oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou. Samozřejmě je to na vaší preferenci, a pokud preferujete studené bílé světlo, můžete použít i to. Můžete dokonce použít různé barvy světla pro různé potřeby:

    • k pracovnímu stolu si můžete dát studené bílé světlo, neboť podporuje výkonnost,
    • relaxační osvětlení může mít teplou bílou barvu světla,
    • hlavní osvětlení zase neutrální bílou.

    Index podání barev Ra (CRI) by měl dosahovat minimálně hodnoty 80.