Osvětlení dětského pokoje

Osvětlení dětského pokoje
Barva světla
Dětský pokoj je místo, kde se děti vzdělávají, hrají si a relaxují. Použijte proto neutrální bílou barvu světla. Nebo teplou tam, kde děti odpočívají a studenou tam, kde pracují.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní osvětlení

by mělo výrazně zesvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v odpočinkových prostorech by mělo být minimálně 100 luxů, t.j. 100 lumenů na m2. Doporučujeme ale mít zhruba 2 krát tolik, aby i děti, které si hrají na podlaze viděli na svoje hračky.

Relaxační osvětlení

vyzařují poměrně málo světla a jejich úlohou je vytvořit přítmí. Takovéto osvětlení doporučujeme v případě, že se Vaše děti bojí tmy. U starších dětí vytvoří ideální prostředí pro odpočinek a pokec s kamarády.

Pracovní světlo pro různé aktivity

Myslete i na osvětlení pro konkrétní účel - čtení, kreslení nebo dělání domácích úkolů. Tyto činnosti vyžadují zvláštní osvětlení.

Na co myslet při výběru osvětlení do dětského pokoje?

Dětský pokoj je jakýmsi útočištěm a malým královstvím dětí. Ať už hovoříme o dětech, které si v pokoji hrají a učí se nebo o studentech, pro které je dětský pokoj už jen místností, kde si dopřávají spánek nebo oddech s kamarády. Při výběru osvětlení bychom proto měli dbát především na věk, resp. na to, co děti v dětském pokoji provádí. Důležitým faktorem může být také počet děti, které spolu pokoj sdílí. Může nastat situace, kdy jedno dítě už spí, kdežto to druhé potřebuje něco dokončit. Potřebuje k tomu pracovní světlo, které nebude rušit svou intenzitou.

Pokud ještě máte možnost, myslete také na dostatek přirozeného světla v dětském pokoji. Velká okna, světlejší stěny, barva nábytku a volný prostor zabezpečí, že budete potřebovat méně umělého osvětlení.

Osvětlovací zóny

V dětském pokoji byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být nezávisle ovladatelné. Pojďme si jednotlivé zóny představit.

Hlavní osvětlení

U hlavního osvětlení berte v úvahu jaké další osvětlení se bude v pokoji používat a nezapomínejme přitom na přirozené světlo, které je našemu oku nejpřirozenější.

 • Hlavní osvětlení v dětském pokoji by mělo výrazně zesvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v odpočinkových prostorech by mělo být minimálně 100 luxů, t.j. 100 lumenů na m2. Doporučujeme ale mít zhruba 2 krát tolik, aby i děti, které si hrají na podlaze viděli na svoje hračky. Tzn. asi 200lx = 200lm/m2 v dětském pokoji. Při velikosti dětského pokoje cca. 4x3m=12m2, potřebujete zhruba 2400 lumenů – ideálně jedno vhodně umístěné svítidlo se svítivostí 2400 lumenů. V případě, že už máte dospělejší děti můžete zvolit i nižší intenzitu světla, zhruba na úrovni 100-120 lumenů na m2.
 • Hlavní stropní svítidlo by mělo zároveň dobře vypadat, aby i vypnuté bylo součástí dizajnu pokoje. Do dětského pokoje doporučujeme moderní závěsné lampy s LED žárovkami.
 • LED panely osvítí celou plochu pokoje, zabezpečí dostatek světla a eliminují tmavá místa.

Relaxační osvětlení

Relaxační svítidla vyzařují poměrně málo světla a jejich úlohou je vytvořit přítmí. Takovéto osvětlení doporučujeme v případě, že se Vaše děti bojí tmy. Intenzita těchto svítidel je na takové úrovni, aby zahnali bubáky a jiné příšery a vaše ratolesti mohli spát jako v bavlnce. 😊 U starších dětí vytvoří ideální prostředí pro odpočinek a pokec s kamarády.

 • Jako relaxační světlo mohou posloužit LED pásy nebo bodová světla zabudovaná do sníženého sádrokartonového stropu.
 • V případě, že máte rádi industriální styl, můžete si do závěsných lamp pořídit filamentové LED žárovky. Světlo z těchto žárovek vytvoří tu správnou atmosféru.

Pracovní světlo pro různé aktivity

Myslete i na osvětlení pro konkrétní účel – čtení, kreslení nebo dělání domácích úkolů. Tyto činnosti vyžadují zvláštní osvětlení.

 • Stojací lampy se hodí v případě, když už jsou Vaše děti starší. Nedoporučujeme je v případě kdy máte menší děti, hrozí zde riziko úrazu!
 • Stolní lampy jsou vhodné na psací stůl, při psaní úloh nebo jiných aktivitách.
 • Dbejte však na to, aby lampa byla na opačné straně než dítě píše. U praváka dejte lampu na levou stranu a naopak, u leváka na pravou stranu, aby si dítě nestínilo. Doporučujeme lampy s nastavitelným úhlem ,resp. polohovatelné stolní lampy, s kterými ideálně nasvítíte stůl.

Ovládání

Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.

 • Zvažte možnost stmívání hlavních svítidel, pokud nemáte jiná svítidla pro večerní přítmí.
 • Zvažte ovládání světel (i) s pomocí dálkového ovladače nebo dokonce přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

Dětský pokoj je odpočinkový prostor, ale zároveň slouží jako místo, kde se naše ratolesti vzdělávají, hrají si a relaxují. Co se týče teploty barvy světla, je zde možnost použití všech tří barev tepla (teplá, neutrální, studená) v závislosti na použití světla:

 • k pracovnímu stolu můžete použít studené bílé světlo, které podporuje výkonnost,
 • relaxační osvětlení může mít teplou bílou barvu světla,
 • hlavní osvětlení zase neutrální bílou.

Index podání barev Ra (CRI) by měl dosahovat minimálně hodnoty 80.