Jak si vybrat LED pásek?

Všechny LED pásky v naší nabídce mají více než 99% spolehlivost a nabízíme na ně prodlouženou 3- anebo 5-letou záruku. Tyto pásky se napájí pomocí 12V, 24V nebo 230V napětí a jsou vhodné jak do interiéru, tak i do exteriéru. Z důvodu správného chlazení doporučujeme LED pásky lepit na hliníkové profily (kromě neon flex LED pásek).

Typy LED pásků

Interiérové LED pásky

Tyto pásky mají nižší krytí IP20, tzn. že jsou vhodné spíše do interiéru.

LED pásek do interiéru 3528 60 SMD/m 5m bal.

Interiérové LED pásky na 12V

LED pásky v této kategorii jsou napájeny stejnosměrným proudem 12V DC. K těmto páskům doporučujeme transformátory na 12V nebo adaptéry na 12V. Pásky s krytím IP20 jsou vhodné jen do suchého prostředí interiéru.

LED pásek do interiéru 3328 24V 60 SMD/m 5m bal. s vysokou svítivostí

LED pásky na 24V

LED pásky v této kategorii jsou napájeny proudem 24V DC. K těmto páskům doporučujeme zdroje na 24V. Pásky s krytím IP20 jsou vhodné jen do suchého prostředí interiéru.

Venkovní LED pásky

Tyto pásky mají minimální krytí IP65, tzn. že jsou odolné vůči stříkající vodě ze všech směrů, takže jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru.

Voděodolný LED pásek 5050 60 SMD/m 5m bal.

Voděodolné LED pásky na 12V

LED pásky v této kategorii jsou napájeny stejnosměrným proudem 12V DC. K těmto páskům doporučujeme voděodolné transformátory na 12V. LED pásky jsou v silikonové tubě s krytím IP65, což značí že jsou vhodné i do exteriéru tam, kde by mohlo dojít ke kontaktu s vodou.

Neon flex RGB LED pásek 5050 60 SMD/m 230V 1m

Neon flex LED pásky

LED pásky v této kategorii jsou napájeny stejnosměrným proudem 12V DC nebo 230V. S IP krytím IP67 a IP68 se mohou ponořit i pod vodu. K těmto LED páskům nepotřebujete hliníkové profily kvůli chlazení.

Výběr na základě parametrů

Výstupní napětí

 • DC 12V – DC=direct current, tzn. stejnosměrný proud. Většina LED pásků v naší nabídce je na napětí 12V, které se přeměňuje z 230V.
 • DC 24V – taktéž se jedná o stejnosměrný proud, avšak s vyšším napětím. Toto napětí je méně frekventované, objevuje se například v nákladních automobilech.
 • 230V – jde o běžný proud v zásuvkách a neon flex LED pásek je napájený právě tímto napětím.

Maximální zatížení

Výkon zdroje určíte na základě příkonu LED pásku (nebo jiného osvětlení), který chcete pomocí zdroje napájet. V parametrech LED pásku najdete informaci o jeho příkonu na 1 metr. Maximální příkon potom vynásobíte délkou LED pásku, který chcete napájet a dostanete tak maximální příkon sestavy. Výkon napájecího zdroje musí být vyšší než maximální příkon sestav. Doporučená rezerva je minimálně 20%.

Příkon LED páskuNapř. nejprodávanější LED pásek se 60 SMD 3528 na jednom metru má příkon 4,2W na 1m. Pokud chcete na zdroj připojit 4m tohoto pásku, tak se potřebný výkon zdroje vypočítá následovně: 4m x 4,2W/m x 1,2 (20% rezerva) = 20,16W

Na pásek tohoto typu o délce 4m si tedy můžete vybrat buď LED adaptér na 30W nebo LED zdroj na 24W. Můžete si vybrat i silnější zdroj – např. z důvodu budoucího rozšíření nebo pro větší rezervu.

Čipy

LED pásky v naší nabídce mají čipy od renomovaných značek. SMD čipy (surface mount devices = montované povrchově) jsou modernější, mají lepší chlazení a jsou méně poruchové. Všechny produkty mají energetickou účinnost minimálně A, což znamená, že jsou ověřené certifikacemi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

 • 3528 SMD čipy – rozměry čipu 3,5 x 2,8mm, 300-600lm/m
 • 5050 SMD čipy – rozměry čipu 5,0 x 5,0mm, 360-1000lm/m
 • 2835 SMD čipy – rozměry čipu 2,8 x 3,5mm, 1200-3000lm/m
 • 3328 SMD čipy – rozměry čipu 3,3 x 2,8mm, 1100-2100lm/m
 • 5730 SMD čipy – rozměry čipu 5,7 x 3,0mm, 2000-3000lm/m

U každého LED pásku v naší nabídce je uveden počet čipů na 1m. Platí, že čím více čipů je na 1m, tím vyšší je světelný tok LED pásku.

Barva světla

Důležitým faktorem při výběru správného osvětlení je i barva světla. LED pásky nabízíme ve třech barvách světla:

 • studená bílá (6000-6500K) se hodí na místa, kde se vyžaduje zvýšená pozornost a koncentrace (dílny, kuchyňské linky, apod.)
 • teplá bílá (2500-3000K) se hodí na místa, kde chcete odpočívat (ložnice, obývací pokoj, apod.)
 • neutrální bílá (4000-4500K) je něco mezi, nejvíce se podobá dennímu světlu

Porovnání barev světla

Všeobecně doporučujeme neutrální barvu světla, která je vhodná do většiny místností. Je to tzv. “zlatá střední cesta”. Teplá bílá je vhodná na osvětlení místností, kde se odpočívá (ložnice, obývací pokoj, atd.). Studená barva světla je vhodná např. pro osvětlení kuchyňské linky nebo technické místnosti.

V nabídce máme také LED pásky s RGB čipy, u kterých je možné měnit barvu osvětlení. U RGB+W LED pásků máte na výběr i jednu z “klasických” barev světla (teplou, studenou nebo neutrální). K těmto LED páskům je ideální objednat také ovladač, kterým můžete pásek zapínat/vypínat a měnit barvu osvětlení.

IP krytí

Na základě IP krytí víte, kde můžete pásek použít. IP je zkratka International Protection (někdy uváděná jako Ingress Protection) a vyjadřuje stupeň ochrany krytu. Kód IP (IP Rating) tvoří písmena I, P a dvě číslice:

 • první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů,
 • druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody.

V následující tabulce přinášíme nejčastější IP krytí LED pásků:

Krytí Ochrana před cizími tělesy Ochrana před vniknutím vody
IP20 ochrana před tělesy s průměrem nad 12 mm (např. prst) žádná ochrana před vodou
IP65 úplná prachotěsnost ochrana proti tryskající vodě
IP67 úplná prachotěsnost ochrana proti dočasnému ponoření pod vodu
IP68 úplná prachotěsnost vodotěsné pro trvalé ponoření

Stmívatelnost

Každý LED pásek v naší nabídce je také stmívatelný. Pro stmívání LED pásků je nutné použít stmívače a ovladače kompatibilní s daným LED páskem. Je třeba dbát taktéž na maximální zatížení stmívače a ovladače, podobně jako při výběru správného napájecího zdroje.