Venkovní osvětlení rodinného domu

Barva světla
Doporučujeme různé barvy světla pro každou ze zón: teplou bílou můžete zvolit při osvětlení fasády nebo vnějšího podhledu, studenou při osvětlení chodníku a neutrální bílou barvu při osvětlení příjezdové cesty.
IP krytí
min. 44
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Osvětlení příjezdové cesty

zvažte spínání svítidel na senzor nebo spojení zapínání světel s otevíráním brány.

Osvětlení podhledu (podbití)

má spíše designovou funkci, ale pokud máte chodník umístěný pod podhledem, může být praktické zároveň.

Osvětlení chodníku

slouží především pro zorientování se a bezproblémový přístup ke dveřím či bráně. Zároveň zkrášlí okolí vašeho domu. Doporučujeme spínání na pohybový senzor, který svítidla automaticky zapne a také vypne.

Na co myslet při venkovním osvětlení rodinného domu?

Chodník, fasáda nebo i osvětlení příjezdové cesty, toto všechno uvidí hosté jako první. I proto byste měli vnějšímu osvětlení domu věnovat dostatek pozornosti. Obecně:

  • Do exteriéru volte raději několik světelných zdrojů. Na rozdíl od interiéru, v exteriéru se světlo nemá od čeho velmi odrazit a tím, že budete mít silnější svítidlo, neosvětlíte o tolik větší plochu – svítidlo bude jen více oslepovat.
  • IP krytí. Pro použití na místech, kde na svítilnu prší, doporučujeme krytí minimálně IP44.
  • Při osvětlení okolí rodinného domu norma určuje intenzitu osvětlení 80-100lx = 80-100lm/m², ale např. na parkoviště stačí i 5-20lx = 5-20lm/m². Při instalaci 10W LED reflektorů do výšky 3 m doporučujeme tyto reflektory umístit asi 4m od sebe – na parkoviště o rozloze 40m² je budete potřebovat asi 4ks.

Osvětlovací zóny

Při vnějším osvětlení rodinného domu byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být ovladatelné nezávisle. Jednotlivé zóny si projdeme.

Osvětlení chodníku

Osvětlení chodníku slouží především pro zorientování se a bezproblémový přístup ke dveřím či bráně. Zároveň zkrášlí okolí vašeho domu. Doporučujeme spínání na pohybový senzor, který svítidla automaticky zapne a také vypne.

  • Zahradní sloupová svítidla, která umístíte vedle chodníku. Pokud nechcete řešit tahání elektrických kabelů ke sloupkům, vyberte si svítidla na solární energii. Kromě toho doporučujeme pod taková svítidla i drenáž – alespoň 20cm vrstvu štěrku pod a kolem svítidla, aby určitě nebylo trvale ponořené.
  • Svítidla do dlažby vložená „do chodníku“ pro zorientování se. Buď si do dlažby vyříznete otvory, aby se tato svítidla dala zapustit. Nebo si koupíte dlažební kostky s již vyřezanými otvory. Nemusíte se bát, že by se svítidlům něco stalo. Jsou vyrobena z kvalitních materiálů, aby vydržela různé nárazy, a mnohá jsou i pojízdná.
  • Díky vodotěsným LED pásům lze osvětlit celou délku chodníku. Nejlepší je myslet na to již při pokládce dlažby a nechat prostor pro vložení LED pásu.

Osvětlení fasády

Jde spíše o dekorativní a bezpečnostní osvětlení. Při výběru dbejte na to, aby svítidla nesvítila příliš jasně (například k sousedům) a aby byla ve správné výšce, kvůli možnému oslňování. Tímto osvětlením můžete zabránit i nechtěným návštěvám, protože vysvícený dům může odrazovat zloděje. 😉

  • Venkovní nástěnná LED svítidla, která můžete umístit na fasádu domu. Jedno takové svítidlo určitě doporučujeme nad vchodové dveře, abyste měli světlo při hledání klíčů při odemykání.
  • LED reflektory (možná i RGB pro možnost změny barev světla), které můžete nasměrovat na fasádu. Vybírejte spíše slabší reflektory (10-20W), protože jde jen o dekorativní funkci.

Osvětlení vnějšího podhledu (podbití)

Na rozdíl od osvětlení fasády, toto světlo má i přímé funkční využití – pokud máte chodník umístěný pod podhledem, může vám shora osvětlovat chodník.

  • LED panely s vyšším IP krytím, které zapustíte do podhledu.
  • Voděodolné rámečky s LED žárovkami GU10, spíše s užším úhlem svícení, jelikož stačí osvětlit malou plochu okolo domu.

Osvětlení příjezdové cesty

Při výběru osvětlení zvažte spínání svítidel na senzor nebo spojení zapínání světel s otevíráním brány.

  • Zahradní sloupová LED svítidla, umístěná a nasměrovaná na příjezdovou cestu.
  • LED reflektory osvětlíte příjezdovou cestu a i okolí.

Ovládání

  • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
  • Zvažte ovládání světel (i) pomocí dálkového ovladače, či dokonce přes mobilní aplikaci.
  • Rovněž doporučujeme spínání osvětlení pomocí senzoru.

Barva světla a IP krytí

Doporučujeme různé barvy světla pro každou ze zón: teplou bílou můžete zvolit při osvětlení fasády nebo vnějšího podhledu, studenou při osvětlení chodníku a neutrální bílou barvu při osvětlení příjezdové cesty. Toto je však jen naše doporučení, finální výběr je na vás 😉

Stupeň krytí IP by měl být minimálně IP44.