Osvětlení ložnice

Osvětlení ložnice
Barva světla
Ložnice je oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní stropní osvětlení

by mělo osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v oddychových prostorách by mělo být minimálně 100 luxů, tj. 100 lumenů na m2. Můžete použít stropní svítidlo nebo zapuštěné i přisazené LED panely.

Funkční osvětlení

Pro večerní čtení v posteli použijte stolní noční lampy. V případě šatní skříně doporučujeme použít systém LED pásek + zdroj + lišta + senzor. Pro šatní místnost se hodí LED panely nebo lineární (podlouhlá) svítidla.

Dekorační osvětlení

vytvoří přítmí a je vhodné při večerním sledování televize a může nám posloužit i jako orientační světlo, pokud potřebujete v noci odběhnout na toaletu nebo pro sklenici vody.

Na co myslet při osvětlení ložnice?

Ložnici můžeme klidně označit za nejintimnější část našeho obydlí a za prostor, kde vyžadujeme pohodlí a relax. Často se, kromě postele, v ložnici nachází také šatní skříň, případně i samostatný šatník jako oddělená místnost. Samozřejmostí jsou noční stolky, zpravidla z každé strany postele.

U osvětlení ložnice je potřeba kromě těchto zón brát v úvahu další faktory: barvu stěn, množství přirozeného světla nebo také velikost a uspořádání místnosti. Pokud máte tu možnost, myslete na to, jak se bude přirozené světlo dostávat do ložnice, zejména ráno.

Osvětlovací zóny

V ložnici byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být ovladatelné nezávisle. Jednotlivé zóny si ozřejmíme.

Hlavní stropní osvětlení

Hlavní osvětlení v ložnici by mělo osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v oddychových prostorách by mělo být minimálně 100 luxů, tj. 100 lumenů na m2. Při velikosti ložnice cca. 4 × 3,5 m = 14 m2, potřebujete zhruba 1400 lumenů.

  • Na osvětlení ložnice se skvěle hodí LED panely, a to buď přisazené nebo zapuštěné do sníženého sádrokartonového stropu.
  • Do sníženého sádrokartonového stropu se často používají i bodová světla.
  • Jako hlavní stropní svítidlo můžete použít závěsnou lampu, ideálně ne nad postelí, abyste předešli nechtěným kontaktům při natřepávání peřin.

Osvětlení nočního stolku a šatníku

Tyto druhy osvětlení nazýváme funkčními. Jak již z názvu vyplývá, funkční světla jsou pro nějaký konkrétní účel – funkci.

  • Pro večerní čtení v posteli použijte stolní noční lampy. Ideálně takové, aby byl směr světla do jisté míry nastavitelný. To abyste se nemuseli s knihou nastavovat ke světlu, ale naopak. Zároveň by takové světlo nemělo být příliš silné anebo by měla být jeho intenzita nastavitelná. To pro případ, že by vaše polovička chtěla už spát. 😉
  • Jako funkční světlo mohou posloužit i LED panely s nižší intenzitou světla nebo bodová světla zabudovaná do sníženého sádrokartonového stropu.
  • V případě šatní skříně doporučujeme použít systém LED pásek + zdroj + lišta + senzor na pohyb rukou nebo na otevírání a zavírání dvířek skříně.
  • Pro zvláštní šatní místnost se hodí také LED panely, ale pokud je místnost podlouhlá, tak ještě lépe lineární (podlouhlé) svítidlo nebo LED pásek v hliníkové liště.

Dekorační osvětlení

Dekorační osvětlení vytvoří přítmí a je vhodné při večerním sledování televize (i když to v ložnici nedoporučujeme :)) a může nám také posloužit jako orientační světlo, pokud potřebujete v noci odběhnout na toaletu nebo pro sklenici vody.

  • Televize, skříně nebo postel mohou být podsvícené RGB LED pásky, které se dají barevně měnit podle nálady .
  • Stojací lampa dodá velké ložnici šmrnc. Vhodné jsou zejména stmívatelné.
  • Nástěnná svítidla nad postelí svítící na strop jsou skvělým doplňkem a vytvoří tu správnou atmosféru.

Ovládání

Ovládání světel je zejména v ložnici velmi důležité. Nikomu se přece nechce vstávat, když už se „zapelešil“ do peřiny nebo přehmatávat přes partnera, pokud usne u čtení knížky. Myslete tedy na následující:

  • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
  • Vypínač na hlavní osvětlení si dejte také k posteli. Nebudete muset pro vypnutí vstávat z postele.
  • Zvažte možnost stmívání hlavních svítidel, pokud nemáte jiná svítidla pro večerní přítmí.
  • Zvažte ovládání světel i pomocí dálkového ovladače nebo přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

Ložnice je oddechový prostor, měli bychom proto volit spíš teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou. To platí pro všechny osvětlovací zóny, čili pro hlavní, funkční a dekorační osvětlení.

Index podání barev Ra (CRI) by měl být minimálně 80.