Osvětlení kuchyně

Osvětlení kuchyně
Barva světla
Kuchyň je zejména pracovní prostor, měli bychom proto volit spíše studené odstíny barvy světla - studenou nebo neutrální bílou.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní stropní osvětlení

by mělo výrazně osvětlit celou místnost, mimo míst, které vyžadují osvětlení navíc. Technické normy určují, že v kuchyni by mělo být kolem 300 luxů (300 lumenů/m2). Skvěle se pro to hodí:

Akcentové osvětlení

vyžaduje poměrně málo světla a jeho úkolem je vytvořit dostatečné světlo pro orientaci v kuchyni. Je vhodné večer při pozdějším příchodu domů, romantické večeři nebo nenápadné návštěvě chladničky. 😊

Osvětlení kuchyňského stolu/ostrůvku

by mělo kromě funkčnosti splňovat i funkci designového doplňku. V případě závěsných lamp dbejte na to, aby svítidla "zapadly" do designu kuchyně.

Osvetlenie kuchynskej linky a digestora

by malo osvetliť najmä miesta, kde sa v kuchyni "pracuje". Ide predovšetkým o krájanie a všeobecne prípravu pokrmov a nápojov. Pri tomto osvetlení dbajte na vyššiu svietivosť (350-400lx).

Na co myslet při výběru osvětlení do kuchyně?

Kuchyně je velmi aktivní místnost v domácnosti. Vyžaduje správné osvětlení pro rodinu při jídle, ale vyžaduje i speciální osvětlení pro činnosti spojené s přípravou pokrmů. Konkrétně osvětlení závisí na několika faktorech, zejména na velikosti, uspořádání, využití kuchyně, ale také na tom, zda máte kuchyň spojenou s jídelnou nebo obývacím pokojem.

Pokud ještě máte možnost, myslete na dostatek přirozeného denního světla v kuchyni. Velká okna, světlejší stěny a volný prostor zajistí, že umělého osvětlení budete potřebovat méně.

Osvětlovací zóny

V kuchyni byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být nezávisle ovladatelné. Pojďme si jednotlivé zóny představit.

Hlavní osvětlení

Hlavní osvětlení kuchyně by mělo osvětlit celou místnost, kromě míst, které vyžadují dodatečné osvětlení. Technické normy určují, že v kuchyni by mělo být okolo 300 luxů, t.j. 300 lumenů na m2. Při velikosti kuchyně cca. 3,5x4m=14 m2, potřebujete zhruba 4200 lumenů. Pracovní plochy doporučujeme osvětlit zvlášť.

 • Jestli máte sádrokartonový strop, jako hlavní stropní svítidlo doporučujeme zapuštěné LED panely nebo bodová světla.
 • Jestli nemáte strop na zapuštění svítidel, doporučujeme přisazené LED panely, popřípadě závěsné lampy.

Svítidla nemusíte rozmísťovat rovnoměrně. Umisťujte jejich zejména nad ty plochy, které budete využívat – nad stůl, v prostoru před kuchyňskou linkou, apod. Závěsné lampy doporučujeme tam, kde se nechodí (aby se předešlo úrazům), zejména nad kuchyňský ostrůvek.

Osvětlení kuchyňské linky a digestoře

Osvětlení kuchyňské linky a digestoře patří mezi tzv. pracovní světla, které jsou používány při různých činnostech. Jde především o krájení a přípravu pokrmů či nápojů na pracovní či kuchyňské lince. Při tomto typu osvětlení dbejte na vyšší svítivost, která by měla být na úrovni 350 až 400 luxů, tj 350-400 lumenů na m2.

 • Soustavou LED pás + zdroj + lišta můžete vytvořit svítidlo jakékoliv délky a osvětlit pracovní desku na kuchyňské lince přesně tak, jak potřebujete.
 • Lineární LED svítidla jsou v délkách 30cm, 60cm, 120cm a dají se napojovat, což vám také dává jistou míru flexibility.
 • Môžete použiť aj bodové svetlá, ale tie nezaručujú rovnomerné rozloženie svetla.
 • V případě digestoře či odsavače par (pokud jsou vybaveny osvětlením) doporučujeme vyměnit žárovku za LED žárovku, ve většině případů jsou se závitem E14 nebo G4.

Osvětlení kuchyňského stolu/ostrůvku

Tento prostor vyžaduje osvětlení, které kromě funkčnosti splňuje funkci designového doplňku. V případě závěsných lamp dbejte na to, aby svítidla „zapadly“ do designu kuchyně.

 • Nejvhodnějším osvětlením kuchyňského ostrůvku jsou asi závěsné lampy. S filament LED žárovkami budou plnit pěknou designovou funkci, i když budou vypnuty. Pozor však na optimální výšku, aby byl rozptyl světla po stole dostatečný a zároveň, aby nevznikaly nechtěné střety hlavy s lampou. 😊
 • Nad barovým pultem můžete použít bodová světla se slabší intenzitou světla.
 • Zajímavý efekt má kuchyňský ostrůvek podsvícený LED pásem.

Akcentové osvětlení

Akcentové osvětlení vyžaduje poměrně málo světla a jeho úkolem je vytvořit akorát světlo pro zorientování se. Je vhodné večer při pozdějším příchodu domů, romantické večeři nebo nenápadné návštěvě chladničky. 😊 Je to doplňkové osvětlení, které může sloužit pouze k dotvoření designu celé kuchyně.

 • Kuchyňský nábytek může být podsvícený LED pásem. LED pás může být nainstalován i z horní části kuchyňských skříněk a tím přidá na estetické stránce kuchyně.
 • Můžete použít nástěnná svítidla. Světlo se bude odrážet od zdi, takže nebude svítit do očí a bude mít odstín barvy stěny.
 • Jako akcentové světlo mohou posloužit i LED pásy nebo bodovky s nižší intenzitou zabudované do sníženého sádrokartonového stropu.

Ovládání

Tipy pro ovládání světel v kuchyni:

 • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
 • Zvažte i možnost stmívání hlavních svítidel pokud nemáte jiná svítidla pro večerní přítmí.
 • Zvažte také ovládání svítidel (i) pomocí dálkové ovladače, nebo dokonce přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

V prostorách přípravy jídla doporučujeme studenou bílou, lépe se při tomto světle pracuje. Doplňkové osvětlení kuchyňských skříněk stačí “pro efekt” v teplé barvě světla. Pro zbylé osvětlení kuchyně postačí neutrální barva světla.

Barva světla pro různé potřeby:

 • k pracovní ploše si můžete dát studené bílé světlo, které může dosahovat úrovně až 350 luxů,
 • doplňkové osvětlení, například kuchyňských skříněk, může mít teplou barvu světla,
 • pro hlavní osvětlení a osvětlení jídelního stolu se doporučuje neutrální bílá barva.

Index podání barev Ra (CRI) by měl dosahovat minimálně hodnoty 80.