Osvětlení kuchyně

Osvětlení kuchyně
Barva světla
Kuchyň je zejména pracovní prostor, měli bychom proto volit spíše studené odstíny barvy světla - studenou nebo neutrální bílou.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní stropní osvětlení

by mělo výrazně osvětlit celou místnost, kromě míst, která vyžadují osvětlení navíc. Technické normy určují, že v kuchyni by mělo být kolem 300 luxů (300 lumenů/m2). Skvěle se k tomu hodí:

Akcentní osvětlení

vyžaduje poměrně málo světla a jeho úkolem je vytvořit dostatečné světlo pro orientaci v kuchyni. Je vhodné večer při pozdějším příchodu domů, romantické večeři nebo nenápadné návštěvě lednice. 😊

Osvětlení kuchyňského stolu/ostrůvku

by mělo kromě funkčnosti splňovat i funkci designového doplňku. V případě závěsných lamp dbejte na to, aby svítidla "zapadla" do designu kuchyně.

Osvětlení kuchyňské linky a digestoře

by mělo osvětlit zejméne místa, kde se v kuchyni "pracuje". Jde především o krájení a všeobecně o přípravu jídel a nápojů. U tohoto osvětlení dbejte na vyšší svítivost (350-400lx).

Na co myslet při výběru osvětlení do kuchyně?

Kuchyně je hodně aktivní místnost v domácnosti. Vyžaduje správné osvětlení pro rodinu u jídla a vyžaduje také speciální osvětlení pro činnosti spojené s přípravou pokrmů. Konkrétní osvětlení závisí na několika faktorech, zejména na velikosti, uspořádání, využití kuchyně, ale také na tom, zda máte kuchyni spojenou s jídelnou nebo obývacím pokojem.

Pokud máte tu možnost, myslete také na dostatek přirozeného denního světla v kuchyni. Velká okna, světlejší zdi a volný prostor zajistí, že umělého osvětlení budete potřebovat méně.

Osvětlovací zóny

V kuchyni byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být nezávisle ovladatelné. Pojďme si jednotlivé zóny představit.

Hlavní stropní osvětlení

Hlavní osvětlení kuchyně by mělo osvětlit celou místnost, kromě míst, která vyžadují dodatečné osvětlení. Technické normy určují, že v kuchyni by mělo být okolo 300 luxů, tj. 300 lumenů na m2. Při velikosti kuchyně cca. 3,5x4m=14 m2, potřebujete kolem 4200 lumenů. Pracovní plochu doporučujeme osvětlit zvlášť.

  • Jestli máte sádrokartonový strop, jako hlavní stropní svítidlo doporučujeme zapuštěné LED panely nebo bodová světla.
  • Jestli nemáte strop na zapuštění svítidel, doporučujeme přisazené LED panely, popřípadě závěsná svítidla.

Svítidla nemusíte rozmísťovat rovnoměrně. Umístěte je zejména nad ty plochy, které budete využívat – nad stůl, v prostoru před kuchyňskou linkou, apod. Závěsné lampy doporučujeme tam, kde se nechodí (aby se předešlo úrazům), především nad kuchyňský ostrůvek.

Osvětlení kuchyňské linky a digestoře

Osvětlení kuchyňské linky a digestoře patří mezi tzv. pracovní světla, které jsou používány při různých činnostech. Jde především o krájení a přípravu pokrmů nebo nápojů na pracovní nebo kuchyňské lince. Při tomto typu osvětlení dbejte na vyšší svítivost, která by měla být na úrovni 350 až 400 luxů, tj. 350-400 lumenů na m2.

  • Setem LED pás + zdroj + lišta můžete vytvořit svítidlo jakékoli délky a osvětlit pracovní desku na kuchyňské lince přesně tak, jak potřebujete.
  • Lineární LED svítidla s délkou 30cm, 60cm nebo 120cm se dají napojovat, což vám také poskytuje jistou míru flexibility.
  • Můžete použiť také bodová světla, ale ty vám nezaručí rovnoměrné rozložení světla.
  • V případě digestoře nebo odsavače par (pokud jsou vybaveny osvětlením) doporučujeme vyměnit žárovku za LED žárovku, ve většině případů jsou se závitem E14 nebo G4.

Osvětlení kuchyňského stolu/ostrůvku

Tento prostor vyžaduje osvětlení, které kromě funkčnosti splňuje funkci designového doplňku. V případě závěsných svítidel dbejte na to, aby svítidla „zapadla“ do designu kuchyně.

  • Nejvhodnějším osvětlením kuchyňského ostrůvku jsou závěsné lampy. S filament LED žárovkami budou plnit pěknou designovou funkci, i když budou vypnuty. Pozor však na optimální výšku, aby byl rozptyl světla po stole dostatečný a zároveň, aby nevznikali nechtěné střety hlavy s lampou. 😊
  • Nad barovým pultem můžete použít bodová světla se slabší intenzitou světla.
  • Zajímavý efekt má kuchyňský ostrůvek podsvícený LED pásem.

Akcentní osvětlení

Akcentní osvětlení vyžaduje poměrně málo světla a jeho úkolem je vytvořit akorát světlo pro zorientování se. Je vhodné večer při pozdějším příchodu domů, romantické večeři nebo nenápadné návštěvě lednice. 😊 Je to doplňkové osvětlení, které může sloužit pouze k dotvoření designu celé kuchyně.

  • Kuchyňský nábytek může být podsvícený LED pásem. LED pás může být nainstalován i z horní části kuchyňských skříněk a tím přidá na estetické stránce kuchyně.
  • Můžete použít nástěnná svítidla. Světlo se bude odrážet od zdi, takže nebude svítit do očí a bude mít odstín barvy stěny.
  • Jako akcentní světlo mohou posloužit i LED pásy nebo bodovky s nižší intenzitou zabudované do sníženého sádrokartonového stropu.

Ovládání

Tipy pro ovládání světel v kuchyni:

  • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
  • Zvažte i možnost stmívání hlavních svítidel, pokud nemáte jiná svítidla pro večerní přítmí.
  • Zvažte také ovládání svítidel (i) pomocí dálkové ovladače, nebo dokonce přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

Stejně jako v obývacím pokoji, i v kuchyni můžete použít různé barvy světla. V prostorách přípravy jídla doporučujeme studenou bílou, lépe se při tomto světle pracuje. Doplňkové osvětlení kuchyňských skříněk stačí v teplé barvě světla jen “pro efekt” . Pro zbylé osvětlení kuchyně postačí neutrální barva světla.

Barva světla pro různé potřeby:

  • k pracovní ploše si můžete dát studené bílé světlo, které může dosahovat úrovně až 350 luxů,
  • doplňkové osvětlení, například kuchyňských skříněk, může mít teplou barvu světla,
  • pro hlavní osvětlení a osvětlení jídelního stolu doporučujeme neutrální bílou barvu.

Index podání barev Ra (CRI) by měl dosahovat hodnoty minimálně 80.