Osvětlení koupelny

Osvětlení koupelny
Barva světla
Před spaním bychom se neměli vystavovat studené barvě světla - ta blokuje tvorbu melatoninu a obtížněji se nám bude usínat nebo budeme hůře spát. Doporučujeme u hlavního osvětlení zvolit neutrální nebo teplou barvu světla.
CRI
min. 80
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní stropní osvětlení

by mělo výrazně osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v koupelnových prostorách by mělo být minimálně 250 luxů, tj. 250 lumenů na m2. Na osvětlení doporučujeme:

Osvětlení zrcadla

vyžaduje více světla, než jiné části koupelny. Zejména proto, abychom viděli detaily obličeje a těla (např. při holení, úpravě vlasů, apod.). Pro tento účel se hodí:

Dekorační osvětlení

je doplňkové osvětlení, které má estetickou funkci a dotváří celkový design koupelny. Jde zejména o osvětlení a podsvícení sprchového koutu a vany. Výběr je zde jasná:

Na co myslet při osvětlení koupelny?

Návrh osvětlení v koupelně záleží od toho, jak máte koupelnu navrženou. Zda máte vanu, sprchový kout nebo obojí, zda je v koupelně záchod nebo pro něj máte vyhrazenou místnost, případně i to, zda se v koupelně nachází pračka nebo sušička.

Pokud máte tu možnost, myslete na alespoň nějaké přirozené denní světlo v koupelně. Okno a světlejší zdi zajistí, že umělého osvětlení budete potřebovat méně.

Osvětlovací zóny

V koupelně byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být ovladatelné nezávisle. Podívejme se na tyto zóny.

Hlavní stropní osvětlení

Hlavní stropní osvětlení koupelny by mělo výrazně osvětlit celou místnost. Technické normy určují, že v koupelnových prostorách by mělo být minimálně 250 luxů, tj. 250 lumenů na m2. Při velikosti koupelny cca. 2x3m = 6m2, potřebujete asi 1500 lumenů. Samotnou svítivost svítidel ale vybírejte i podle toho, jaké jsou barvy v koupelně, resp. jak tmavé nebo světlé barvy jsou použity. Pokud jsou tmavé, tak můžete použít světla s vyšší intenzitou, jelikož světlo se nebude tak moc odrážet od povrchů. U světlých barev je problém opačný: světla s vyšší intenzitou mohou způsobit, že osvětlení nebude příjemné pro oko, a proto je potřeba zvolit osvětlení s nižší intenzitou.

  • Jako hlavní stropní svítidlo doporučujeme LED panely, přisazené (LED stropnice) nebo zapuštěné do sádrokartonu.
  • Zvolit můžete i bodová světla do sádrokartonu. Vhodná jsou zejména do větších koupelen, kde je pak světlo víc rozptýlené, než když máte jedno hlavní svítidlo.
  • I když se to někomu líbí, závěsná svítidla do koupelny nedoporučujeme. Jedině pokud máte vysoké stropy v koupelně a nehrozí kontakt hlavy s lampou. 😊

Hlavní stropní osvětlení většinou nepřichází do kontaktu s vodou, takže stačí i základní krytí IP20. Pokud přece, níže najdete konkrétní doporučení pro krytí.

Osvětlení koupelnového zrcadla

U koupelnového zrcadla potřebujeme vidět na detaily obličeje a těla (např. při holení, úpravě vlasů, apod.), což vyžaduje víc světla, než v jiných částech koupelny. Proto je vhodné mít svítidlo přímo na tento účel.

  • Nejlépe se sem hodí speciální svítidla určená nad zrcadlo, ale použít můžete i jiná nástěnná nebo lineární svítidla. Jde především o to, abychom v zrcadle viděli svoji krásu. 😊
  • Některá zrcadla nebo kompletní sady nábytku s umyvadlem a zrcadlem už mají osvětlení přímo od výrobce. Většinou to je LED pás se zabudovaným zdrojem. Pokud by vám LED pás přestal svítit a je po záruční době, rádi vám pomůžeme. Pokud je zrcadlo osvětlené žárovkami, typ žárovky většinou bývá uveden na malém štítku (E14, E27, GU10).
  • Zrcadlo lze osvětlit i bodovými žárovkami (GU10, MR16) ze stropu. Musí ale vyzařovat dostatečné světlo.

Dekorační osvětlení

Co se týče dekoračního (ambientního) osvětlení, u koupelny je volba jasná: LED pásy + zdroj + lišta. Můžete si z této kombinace vytvarovat v podstatě jakékoli svítidlo a osvětlit jím:

  • Sprchový kout, zejména z horní části nebo jako svislý svítící pás. Klidně i s možností přepínání barev (RGB).
  • Osvětlení nebo podsvícení vany.
  • Po celém obvodu koupelny. Toto osvětlení lze použít i při osvětlení WC, pokud jde o samostatnou místnost.

U těchto řešení ale pozor na IP krytí. Na těchto místech bude pravděpodobně docházet ke kontaktu s vodou, takže vybírejte vyšší IP krytí. Pro přesné doporučení čtěte níže.

IP krytí

Pro osvětlení koupelny lidé nejčastěji hledají svítidla s krytím IP44 a vyšším. Pozor ale, toto krytí není vhodné kamkoliv do koupelny a ne všude potřebujete svítidla s takto vysokým krytím. Viz obrázek IP zón koupelny:

IP zony koupelny

  • Zóna 0: Pro použití přímo do vany, nebo sprchy potřebujete svítidla s krytím alespoň IPX7.
  • Zóna 1: V prostorách na zdi nad vanou do výšky 225cm od podlahy a podobně i na zdi sprchy, potřebujete svítidla s krytím alespoň IPX5.
  • Zóna 2: Svítidla s IP44 a více jsou zapotřebí do Zóny 2, tj. 60cm od vany nebo sprchy do kterékoli strany, a na zdi nad vanou a sprchou 75cm nad Zónou 1 (75cm nad 225cm od podlahy, pokud je strop tak vysoký). To vše za předpokladu, že voda nebude stříkat přímo na svítidlo.
  • Zóna 3: Mimo Zón 0, 1 a 2 stačí svítidlo s krytím IP20 = běžné krytí interiérových svítidel, kde nedochází do styku s vodou.

Detailní vysvětlení IP krytí »

Ovládání

Tipy pro ovládání světel v koupelně:

  • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
  • Zvažte možnost stmívání hlavních svítidel, pokud nemáte jiná svítidla pro přítmí.
  • Zvažte ovládání světel (i) pomocí dálkového ovladače nebo přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

Většinou v koupelně den začínáme a stejně tak to bývá i naše poslední „zastávka“ před uložením se do postele. Proto by výběr barvy světla měl splňovat tato kritéria:

  • Těsně pro spaním bychom se neměli vystavovat studené barvě světla – ta blokuje tvorbu melatoninu a obtížněji se nám bude usínat nebo budeme hůř spát. Doporučujeme u hlavního osvětlení zvolit neutrální nebo teplou barvu světla.
  • Neutrální bílou doporučujeme nad zrcadlo, u tohoto typu světla má pokožka přirozenou barvu.
  • Dekorační osvětlení v koupelně má teplou bílou barvu světla nebo jakoukoli, která se designově hodí. Hodně oblíbená jsou RGB řešení, u kterých si můžete měnit barvu světla podle nálady na jakoukoli (modrou, červenou, zelenou, apod.).

Index podání barev Ra (CRI) by měl být minimálně 80.