Osvětlení garáže a dílny

Osvětlení garáže a dílny
Barva světla
Pokud svoji garáž využíváte i jako dílnu, v níž rádi „kutíte“, doporučujeme neutrální nebo studenou barvu světla. Lépe se při tomto světle pracuje.
Pro vnějšek IP
min. 44
Ovládání
Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
Pro info klikej na štítky!

Hlavní osvětlení

by mělo osvětlit prostor tak, aby u zaparkovaného auta nevznikala tmavá místa. Proto doporučujeme necentralizovat svítidla v garáži, nebo pokud, tak jen svítidla s vyšší svítivostí.

Pracovní světla

jsou vhodné, pokud využíváte garáž i jako dílnu. Budete potřebovat zvlášť osvětlení i nad pracovní stůl, resp. místo kde „kutíte“.

Venkovní osvětlení garáže

doporučujeme takové osvětlení, abyste měli dostatečně osvětlen především vchod do garáže a prostor před bránou garáže.

Na co myslet při osvětlení garáže?

Garáž je častokrát ta část domu, které se dostává málo pozornosti, zejména pokud jde o osvětlení. Přitom osvětlení garáže nám může výrazně usnadnit nebo znepříjemnit život. Správné osvětlení příjezdové cesty a okolí garáže nám může pomoci při parkování. Správné osvětlení pracovního stolu nám pomůže i při pracích, když garáž slouží také jako dílna. V neposlední řadě, díky lepšímu osvětlení spíše najdete v garáži, co hledáte.

Pokud ještě máte možnost, myslete na dostatek přirozeného denního světla. Větší okna, světlejší stěny a volný prostor zajistí, že umělého osvětlení budete potřebovat méně.

Osvětlovací zóny

V garáži byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které by měly být nezávisle ovladatelné. Pojďme si jednotlivé zóny představit.

Hlavní osvětlení garáže

Hlavní osvětlení garáže by mělo osvětlit prostor tak, aby u zaparkovaného auta nevznikala tmavá místa. Toto je často způsobeno tím, že je jen jedno svítidlo přímo uprostřed stropu a častokrát kvůli nízkému stropu garáže je osvětlena pouze střecha auta. Proto doporučujeme necentralizovat svítidla v garáži, nebo pokud, tak jen svítidla s vyšší svítivostí.

 • Jako hlavní svítidlo se používají zejména podlouhlá svítidla na LED trubice (většinou prachotěsné). K těmto je tedy třeba dokoupit LED trubice s paticí T8 v závislosti na zvoleném svítidle, buď 1 nebo 2 ks.
 • Alternativou jsou svítidla, která mají světelný zdroj přímo v sobě. Tedy není nutné dokupovat, či měnit LED trubice. To jsou zejména plochá (slim) svítidla, voděodolná svítidla či přisazené LED panely.
  • Slim svítidla a přisazené panely o tloušťce 2-3 cm se hodí, pokud máte v garáži nebo dílně nízký strop.
  • Voděodolná svítidla volte tehdy, pokud pracujete v garáži s vodou a voda může stříkat na svítidlo.

Pracovní osvětlení garáže

Pokud využíváte garáž i jako dílnu, budete potřebovat zvlášť osvětlení i nad pracovní stůl, resp. místo kde „kutíte“.

 • Soustavou LED pás + zdroj + lišta můžete vytvořit svítidlo jakékoliv délky a osvětlit pracovní stůl přesně tak, jak potřebujete.
 • Lineární LED svítidla jsou v délkách 30cm, 60cm, 120cm a dají se napojovat, což vám také dává jistou míru flexibility.
 • Můžete využít i voděodolné lineární LED lampy, které nabízejí ochranu před vodou a prachem.
 • Rovněž můžete zvolit nástěnná svítidla.

Venkovní osvětlení garáže

V exteriéru doporučujeme takové osvětlení, abyste měli dostatečně osvětlen především vchod do garáže a prostor před bránou garáže.

 • LED reflektory nebo LED reflektory s pohybovým senzorem jsou skvělou volbou pro osvětlení prostoru před garáží.
 • Voděodolné stropnice nebo svítidla na fasádu jsou vhodnou alternativou pro ty, kterým by světlo z LED reflektoru bylo příliš silné.

Ovládání

Tipy pro ovládání světel v garáži:

 • Každá osvětlovací zóna by měla mít nezávislé ovládání.
 • Pokud se dá, doporučujeme spojit ovládání brány a osvětlení garáže na jeden dálkový ovladač, či dokonce přes mobilní aplikaci.
 • Pro venkovní světlo doporučujeme spínání osvětlení pomocí senzoru.

Barva světla a IP krytí

Pokud svoji garáž nevyužíváte jen jako domov vašeho čtyř- nebo dvoukolového miláčka, ale i jako dílnu, v níž rádi kutíte, doporučujeme neutrální nebo studenou barvu světla. Lépe se při studených barvách světla pracuje a svítí trochu víc.

Pro venkovní světla vybírejte IP krytí min. IP44.