Jak si vybrat LED reflektory?

Všechny LED reflektory v naší nabídce mají více než 99% spolehlivost a nabízíme na ně prodlouženou záruku 3 nebo 5 let. Návratnost investice do LED reflektoru je s našimi cenami menší jak 6 měsíců a životnost reflektoru je 20 – 100 tisíc hodin svícení. Při 6 hodinách svícení denně a 365 dní v roce to je až 45 let!

Typy LED reflektorů

Venkovní LED reflektory

Tyto reflektory mají minimální krytí IP44, tzn., že jsou odolné vůči stříkající vodě ze všech směrů. Jsou vhodné zejména pro osvětlení venkovních prostor, zahrad, dvorů, hal, skladů, parkovišť, garáží, billboardů, budov či soch.

Prémiový černý LED reflektor 100W

Klasické venkovní LED reflektory

„Klasické“ LED reflektory, náhrada za halogenové, se připojují k proudu na vypínač a po zapnutí vypínače svítí. Můžete je připojit i k pohybovému či jinému senzoru nebo je umístit na stojan. Jsou vhodné na osvětlení zahrad, dvorů, hal, skladů, budov či soch.

Profesionální LED reflektor 10W s pohybovým čidlem se SAMSUNG čipy

LED reflektory s pohybovým čidlem

Zapojení je stejné jako u klasických reflektorů, ale pohybové čidlo PIR zapne reflektor jen tehdy, když zaznamená pohyb. Máte přitom možnost nastavení citlivosti, dosahu a doby spínaní čidla. Čidlo můžete nastavit ve dvou směrech – nahoru a dolů, doleva a doprava. Reflektory jsou vhodné na osvětlení vchodů, dvorů, příjezdových cest nebo parkovišť.

RGB LED reflektor 30W

RGB LED reflektory

Díky RGB čipům máte možnost měnit barvu osvětlení dálkovým ovladačem. Při RGB+W reflektorech si můžete vybrat i některou z třech bílých barev světla: teplá, neutrální a studená. Reflektory jsou vhodné jako doplňkové nebo designové osvětlení pro restaurace, bary, osvětlení soch nebo fasád budov.

Přenosný nabíjecí LED reflektor 10W se SAMSUNG čipy

Aku LED reflektory

Vybavené nabíjitelným akumulátorem, který můžete nabíjet u klasické zásuvky, ale i z 12V zdroje (např. zapalovač v autě). Vhodné na místa, kde není připojení k elektrickému proudu a kde je potřeba reflektor často přesouvat, např. zahrady, chaty, nebo jako příruční lampa do auta.

Profesionální přenosný LED reflektor 50W se stojanem se SAMSUNG čipy

Přenosné LED reflektory

Reflektory připevněné na stojan, vybavené kabelem a konektorem do zásuvky. Když potřebujete umístit reflektor výš, teleskopické stojany na klasické reflektory to umožňují až o 1,5 m. Vhodné na místa, kde je potřeba reflektor často přesouvat, např. stavby, garáže nebo autoservisy.

Profesionální stmívatelné UFO LED svítidlo 120W s vysokou svítivostí (180lm/W) se SAMSUNG čipy

Průmyslová LED svítidla

Svítidla, která můžete zavěsit a zpravidla mají vyšší výkon se speciálními vlastnostmi (kvalitnější zdroje, LED čipy, stmívatelnost nebo možnost nastavení různých úhlů svícení). Vhodné jako osvětlení pro průmyslové haly, sklady, čerpací stanice, sportovišť nebo tělocvičny.

Profesionální pouliční LED svítidlo 30W se SAMSUNG chipy

Pouliční LED svítidla

Delší životnost, bezúdržbovost a spolehlivost. Jsou náhradou za „klasické“ výbojkové pouliční svítidla. Možnost montáže na výložníky s průměrem 60-70mm. Vhodné na osvětlení ulic, průchodů, přechodů pro chodce, průmyslových parků, veřejných prostranství a parkovišť.

Interiérové LED reflektory

Černý okrouhlý LED reflektor 23W do interiéru

Interiérové reflektory

Nazývané také jako kolejnicové svítidla, mají nižší IP krytí, proto jsou vhodné pouze k osvětlení interiéru. Montují se do kolejnicového systému, což umožňuje přesné nastavení a osvětlení konkrétních částí místnosti. Používají se např. na osvětlení obchodů, pracovního místa v kuchyni, osvětlení obrazu v ateliéru nebo na osvětlení výkladů.

Výběr na základě parametrů

Čipy a zdroje

LED reflektory v naší nabídce mají čipy od renomovaných značek. SMD (surface mount devices = povrchově montované) jsou modernější, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na „desce“) nebo MCOB (multi chip on board = víc čipů na „desce“). SMD čipy mají lepší chlazení a jsou méně poruchové. Všechny produkty mají energetickou účinnost minimálně A+ a jsou ověřené certifikacemi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

 • EPISTAR SMD čipy – reflektory s 3-letou zárukou, 80-120lm/W
 • SAMSUNG SMD čipy – reflektory s 5-letou zárukou, reflektory A++ s vyšší světelnou účinností, 100-160lm/W
 • PHILIPS SMD čipy – reflektory s 5-letou zárukou vyráběné na míru, 100-120lm/W
 • Bridgelux COB – interiérové reflektory, 60-80lm/W

Reflektory využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC, INVENTRONICS a MEAN WELL.

IP krytí

Na základě IP krytí víte, kde můžete reflektor použít. IP je zkratka slov International Protection (někdy uváděné jako Ingress Protection) a vyjadřuje stupeň ochrany krytem. Kód IP (IP Rating) tvoří písmena I, P a dvě číslice.

 • první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů,
 • druhá číslice udává stupeň ochrany před vniknutím.

V následující tabulce přinášíme nejčastější IP krytí reflektorů:

Krytí Ochrana pred cudzími telesami Odolnost proti vnikání vody
IP20 ochrana před předměty s průměrem nad 12 mm (např. prst) žádná ochrana před vodou
IP21 ochrana před předměty s průměrem nad 12 mm (např. prst) ochrana proti svisle dopadajícím kapkám vody
IP44 ochrana před předměty s průměrem nad 1 mm (např. drát) ochrana proti stříkající vodě z každého směru
IP54 částečná ochrana před prachem ochrana proti stříkající vodě z každého směru
IP65 zcela prachotěsné ochrana vůči tryskající vodě
IP66 zcela prachotěsné ochrana proti intenzivně tryskající vodě
IP67 zcela prachotěsné ochrana proti dočasnému ponoření pod vodu
IP68 zcela prachotěsné vodotěsné pro trvalé ponoření
IP69K zcela prachotěsné vodotěsné pro trvalé ponoření, odolnost vůči tlaku 100 barů, teplotě 80°C ze vzdálenosti 100 mm

Svítivost

Při výběru LED reflektoru doporučujeme se řídit svítivostí udávanou v lumenech. Ekvivalentní spotřeba halogenového reflektoru není směrodatný údaj, tato hodnota je totiž u každého výrobce přepočítávaná jinak. U každého produktu najdete i údaj o lumenech a i o ekvivalentu, který udává výrobce, resp. příklad osvětlení se světelnou studií.

Pro představu, jak velké mohou být rozdíly, v následující tabulce uvádíme přibližné hodnoty spotřeby a světelného toku:

LED reflektor Halogénový reflektor (uvedený ekvivalent) Lumeny
10W 50-80W 800-1000lm
20W 100-160W 1600-2000lm
30W 160-240W 2500-3000lm
50W 240-450W 4200-6000lm
100W 600-1000W 8000-12000lm
150W 800-1200W 12000-18000lm
200W 1000-1500W 16000-24000lm

 

Příklad osvětlení parkoviště 40m² 10W LED reflektory. Při osvětlení parkoviště určuje norma intenzitu osvětlení 5-20lx = 5-20lm/m². Při instalaci do výšky 3m doporučujeme tyto reflektory umístit cca 4m od sebe – na parkovišti o rozloze 40m² budete potřebovat přibližně 4 ks.

Osvětlení parkoviště 40m² 4 LED reflektormi

Barva světla

Důležitým faktorem při výběru správného osvětlení je i barva světla. Svítidla nabízíme ve třech barvách světla:

 • studená bílá (6000-6500K) se hodí na místa, kde se vyžaduje zvýšená pozornost a koncentrace (zahrady, dílny, apod.).
 • teplá bílá (2500-3000K) se hodí na místa, kde chcete odpočívat (dvory, terasy, apod.).
 • neutrální bílá (4000-4500K) je něco mezi, nejvíce podobná dennímu světlu.

Porovnání barev světla

Obecně doporučujeme neutrální a studenou bílou barvu světla do průmyslu, resp. do výrobních hal, skladů, osvětlení venkovních prostor nebo osvětlení ulic. Teplá bílá je vhodná na osvětlení budov, fasád nebo kostelů.

Úhel vyzařování

Úhel vyzařování svítidla je úhel, pod kterým září světlo do prostoru. Většinou se při určování úhlu svícení bere do úvahy ta část vyzařovaného světla, která září aspoň 50 % intenzitou oproti tomu, co svítidlo vyzařuje kolmo (tedy v bodě, kde svítí nejvíc).

Úhel svícení závisí od použitých čipů, ale i od optiky, která světlo koriguje do požadovaného úhlu. Většina LED reflektorů v naší nabídce má 100° úhel svícení.

 • reflektory se širším úhlem svícení 90-300° – díky většímu rozptylu jsou vhodné na osvětlení venkovních prostranství, výrobních hal, skladů, parkovišť, apod.
 • reflektory s užším úhlem svícení 8-60° – většinou se používají pro osvětlení konkrétních objektů v exteriéru (sochy, kostelní věže, apod.)- Světelný kužel těchto reflektorů je menší, tím pádem můžete nasvítit i vzdálenější objekty. U interiérových LED reflektorů je úhel svícení tako užší, takže se více hodí na osvětlení konkrétních objektů (obrazy v ateliéru, výkladní plochy, apod.).

Stmívatelnost

V nabídce najdete LED reflektory a svítidla, které je možné stmívat. Stmívání funguje ovládacím napětím 1-10V, což znamená, že na dosažení maximálního světelného výkonu se používá napětí 10 Voltů a na nižší světelný výkon je nižší napětí. Stmívatelné LED reflektory a svítidla se využívají především v průmyslu u osvětlení výrobních hal a skladů.