Srovnání LED, halogenových, úsporných a klasických žárovek

Pokud patříte mezi ty, kteří přemýšlejí nad LEDkami, ale nejste si jisti, zda se vám koupě vyplatí, možná vás přesvědčí několik podstatných faktů.

Úspora

Svícení pomocí LED technologie je nejúspornější formou svícení.

Úspora nákladů na elektrickou energii – Úspora oproti běžným žárovkám dosahuje 80-90%. Je to dáno tím, že LED mají vysokou efektivitu přeměny elektrické energie na světlo – LEDky přeměňují až 90% spotřebované energie na světlo. Klasické žárovky mění na světlo pouze 8% spotřebované energie. Tzn., že LED osvětlení vyzařuje výrazně vyšší světelný tok na jeden spotřebovaný watt. Nejmodernější LEDky dosahují více než 100 lm/W, klasické žárovky jen zhruba 15 lm/W.

Spotřeba žárovek

Úspora času a práce na výměnu svítidel – Během celé životnosti LED svítidel není nutná žádná údržba nebo výměna vypáleného zdroje. Zároveň, pokud LED vydrží 50-krát déle než obyčejné žárovky, znamená to: 50-krát méně chození do obchodů (resp. objednávání online), 50-krát méně vytahování žebříku, abyste dosáhli na nějakou žárovku a pro firmy 50-krát méně nákladů na pronájem plošiny a nákladů na zaměstnance, kteří svítidla mění.

Rychlá návratnost investice – Již při současných cenách se koupě všech LED svítidel na 100% vyplatí, tzn. návratnost je určitě kratší než nabízená záruka na zboží. U většiny produktů je dokonce návratnost do 1 roku, stále víc LED produktů má návratnost už i na úrovni pár měsíců. Na všech produktových stránkách najdete kalkulačku, která vám úsporu a návratnost investice automaticky spočítá.

Dva příklady za všechny, na nejprodávanější žárovce a na nejprodávanějším reflektoru

Produkt Spotřeba Ekvivalent Cena Doba svícení za 1 den Cena elektřiny Návratnost investice Ušetřené náklady za 1 rok
LED žárovka GU10 4W 35W 90 Kč 6 hodin 4,75 Kč/kWh 4 měsíce 322 Kč
LED reflektor 50W 250W 690 Kč 8 hodin 4,75 Kč/kWh 4 měsíce 2080 Kč

Životnost

LED čipy nepřestanou svítit ani po ukončení své životnosti, jen postupně ztrácejí na síle. Životnosti se uvádějí v tisících hodin, dokud svítivost LED čipu je vyšší než 70% původní svítivosti.

20- až 50-násobná životnost – Životnost LED čipů definována jako min. 70% původní svítivosti se pohybuje mezi 20 a 50 tis. hod., někdy i 100 tis. hodin. Životnost klasických žárovek je 1000 hodin.

Životnost žárovek

Neumíte si představit, kolik je 20 nebo 50 tisíc hodin svícení? Viz následující tabulku (připomínáme, že na LED osvětlení je minimálně 2-letá záruka).

Počet hodin svícení za 1 den Počet dní svícení v roku Životnost 20000 hodin Životnost 50000 hodin
24 hodin 365 dní 2,3 roku 5,7 roku
12 hodin 250 dní 6,7 roku 16,7 roku
8 hodin 250 dní 10 let 25 let
4 hodiny 250 dní 20 let 50 let

Cyklus zapínání neovlivňuje LED – Počet zapnutí a vypnutí neovlivňuje životnost LED osvětlení. Při kompaktních zářivkách čím častěji vypínáte a zapínáte žárovku, tím dříve přestane svítit.

Možnost reklamace – Často opomíjenou výhodou je, že díky vysoké životnosti jsou tyto žárovky reklamovatelné. Výrobce/prodejce se nemůže dovolávat toho, že je žárovka po své životnosti. Jeden rok má totiž 8760 hodin. Tzn. pokud by i žárovka svítila celou dobu, za 2 roky by dosáhla něco přes 17500 hodin svícení. To je stále pod nejnižší uváděnou životností LED osvětlení.

Kvalitativní vlastnosti

Možnost vytvářet různobarevné světlo – V případě použití barevných (RGB) LED diod v žárovce možnost plynule měnit barvu světla.

Stmívání – LEDky s funkcí stmívání nemění barvu světla při snížení napájecího proudu, na rozdíl od běžných žárovek, které při snížení napájecího proudu vydávají žlutější světlo.

Plná svítivost hned po zapnutí – Na rozdíl od kompaktních zářivek nebo lineárních trubic, jejichž plná svítivost nabíhá postupně, LEDky svítí okamžitě v plné intenzitě.

Žádné infračervené, ani UV záření – LED osvětlení nevytváří infračervené, ani UV záření, je proto použitelné i v galeriích a muzeích.

Odolnost vůči otřesům – LED osvětlení je odolné vůči otřesům, což umožňuje jejich použití v různých odvětvích průmyslu.

Produkce menšího množství tepla – Tím, že produkují nesrovnatelně méně tepla než klasické světelné zdroje, jsou vhodné i do potravinových skladů, mrazniček a pod. Nízké teploty neovlivňují výkon LED osvětlení, jako je tomu u úsporných kompaktních zářivkách.

Životní prostředí

Nejnižší emise CO2 – Díky úspoře elektrické energie mají LED svítidla nejnižší emise CO2 ze všech druhů svítidel.

Emise CO2

Žádné toxické látky při výrobě – LED osvětlení neobsahuje rtuť, olovo, argon, xenon, krypton, ani jiné nebezpečné prvky.

Méně odpadu – Tím, že LED vydrží mnohem déle, zahazujete mnohem méně žárovek a svítidel.

Komentáře

 1. Všude se uvádí životnost klasických žárovek max. 1000h. Je zajímavé, že žárovky vyráběné v tehdejší ČSSR značky TESLA měli uvedenou životnost 5000h. A můžu říct, že tzv. úsporná žárovka až na výjimky většinou vydržela max. půl roku. Kupodivu levný „šmejd“ svítil i po 4 letech, ale z důvodu silného poklesu jasnosti jsem je vyměnil též.
  Uvádět životnost u LED světel 40000h je věc více než ošemetná. Mám žárovku LED OSRAM, která přestala svítit po cca roce. LED žárovky, které přestaly fungovat po 2-3 letech mám povícero a už jsem zažil i explozi LED žárovky (LED explodovat nemůže, ale kondenzátor ano). Kde je tedy problém a proč se o něm nemluví? Problém je v elektronice LED, samotný LED chip deklarovanou životnost vydrží, jestliže není přebuzení vyšším napětím, kvůli vyšší svítivosti. To potom jeho svítivost a životnost časem rapidně klesá. V optimálním provozu jsou LED chipy schopné svítit až 100000h při zajištění stejné intenzity svitu po dobu 50000h (tyto údaje jsou už známy hodně let a nejsou vycucány z prstu). Z tohoto pohledu jsou asi na tom nejlépe LED pásky a LED na 12V, které obsahují pouze předřadné odpory (odpor). LED na napětí 230V buď obsahují pouze jednoduchý usměrňovač s vyhlazovacím kondenzátorem (po čase přestane fungovat, nebo, je-li poddimenzován tak se nafoukne a exploduje) a napěťový dělič. Některé mohou obsahovat i malé trafo. LED určené pro provoz v rozsahu 100V-260V obsahují spínaný zdroj. Důvodem je to, že LED chip potřebuje poměrně malé napětí pro svůj provoz. U bílých LED je to mezi 3-3,4V, některé červené LED jsou schopné svítit i při napětí okolo 2V. LED s příkonem 10W a více pak používají vyšší napětí (36V), aby se snížila proudová zátěž.
  Na trhu se vyskytují LED svítidla s účinností od 40lm/W. Myslím si, že dnešní standard pro LED by měl být u nízko příkonových okolo 120lm/W. U vysoko příkonových by neměla jít pod 90lm/W. Špičkové LED chipy dosahují 150lm/W a laboratorně se už podařilo překročit hranici 220lm/W. Očekává se, že LED by mohly dosáhnout až ke hranici 350lm/W . Tím by se staly absolutně nejekologičtějším typem svícení, protože při této účinnosti by 5W LED dosáhla svítivosti lepší než klasická 100W žárovka. Dnes se to dá zvládnout s 10W – 12W LED. Ve své podstatě je již teď LED technologie nejúspornější. Bohužel ceny pomalu klesají a je hodně prodejců, kteří mají více jak 100% zisky na 1 kusu. Bohužel nákup od výrobce je limitován minimálním odběrem, který může čítat stovky až tisíce kusů. Naštěstí prodejců přibývá a ceny díky tomu klesají. V každém případě, až na jednu výjimku se vyplatí kupovat LED svítidla na internetu než hobby marketu, kde za Vaše peníze dostanete technologii minimálně 5 let starou a díky ní má hodně lidí o LED svítidlech zkreslené představy a jsou to pro ně pouze předražené „bludičky“. Prodávat LED žárovku s příkonem 3W a svítivostí do 100lm považuji za zlodějnu za jakoukoliv cenu.
  Musím říct, že u některých LED, případně komponent máte ceny ne nezajímavé.

  • Pěkně shrnuto. Souhlasím takřka se vším co píšete. Taky mám nesmrtelné kousky a za levno a naopak přepálené (cenou i teplotou), akorát že ty trvanlivé jsem nakoupil i v hOBI marketu

 2. Dobrý den.
  Stále marně hledám vyjádření ohledně „blikání“. ledek (hlavně led trubic). Projevuje se nepříjemným stroboskopickým jevem v kancelářích, kde se pracuje s monitory PC.
  Někteří pracovníci jsou na toto „kmitání“ citliví a nemohou delší dobu udržet pozornost při práci na počítači. Musejí stropní osvětlení vypnout. Jak „TO“ vyfiltrovat, aniž bychom museli napájet trubice stejnosměrně?

  Předem děkuji za radu.

  František Homolka.

  • Dobrý den, blikání LED trubic nebo jiného LED osvětlení je obyčejně způsobeno některým z těchto jevů:

   1. Je to známka, že odchází zdroj napětí v LED produktu.
   2. Špatný kontakt – mezi svítidlem a zdrojem světla, do svítidla, atd.
   3. Velké výkyvy voltáže/watáže v síti.
   4. Použití nekompatibilního stmívače s LED.

   Zkuste změřit a vyloučit každý jeden z těchto prípadů.

Přidat komentář