LED žárovky zrychlí vaše Wi-Fi na 100-krát rychlejší Li-Fi

LED zdroje světla mají jednu zajímavou kvalitativní vlastnost – když LED žárovce přidáváte nebo ubíráte konstantní jednosměrný proud, množství emitovaného světla se snižuje nebo zvyšuje, a to okamžitě. Ti, co používají stmívatelné LED žárovky, to dobře znají.

Teď si představte, že proces stmívání a rozsvícení zrychlíte tak, že jsou pro lidské oko nepostřehnutelné, ale speciální světelný přijímač je rozpozná a transformuje na binární kód jedniček a nul používaných v počítačích.

Estonskému startup-u Velmenni se takto podařilo vlastnost kmitání emitovaného světla využít pro zrychlení přenosu internetových dat. V Talline se jim poprvé mimo laboratorní podmínky podařilo zprovoznit tzv. Li-Fi, které na přenos dat mezi dvěma zařízeními používá místo Wi-Fi rádiových vln viditelné spektrum světla (mezi 400 a 800 THz).

Li-Fi vyžaduje obyčejnou LED žárovku, speciální čip v žárovce, připojení k internetu a světelný detektor. Čip v rozmezí nanosekund mění dodávaný proud a LED žárovka svým kmitáním vyzařovaného světla odesílá počítačové nuly a jedničky na světelný přijímač. Ano, něco jako pokročilá morseovka pomocí vypínání a zapínání baterky. Světelný přijímač následně tato data odešle do zařízení, např. počítače nebo mobilu, které ho transformuje do nám srozumitelné podoby.

Výhody a nevýhody

Takovýto přenos dat je mnohem rychlejší než Wi-Fi. Velmenni už disponuje LED osvětlením, které dokáže přenášet data rychlostí 1Gbps. Avšak laboratorní testy ukázali, že teoretická rychlost může být až 224Gbps. Už rychlostí 1 Gbps byste si mohli stáhnout video v HD kvalitě za pár sekund. Rychlostí 224Gbps byste mohli stáhnout až 18 HD filmů za jednu sekundu!

Krom samotné rychlosti je výhodou, že Li-Fi signály z LED žárovek se na rozdíl od Wi-Fi signálů neruší. Můžete je proto použít např. v letadlech nebo jiných místech, kde se klasické Wi-Fi použít nedá. A na rozdíl od spektra rádiových vln, které je omezené, spektrum viditelného světla je 10000-krát větší. To znamená, že se v blízké budoucnosti pravděpodobně nevypotřebuje.

Nevýhody této technologie jsou zřejmé. I když už existuje řešení na vnitřní prostory, kam dosvítí sluneční světlo, venku za dne je tato technologie nepoužitelná.

Druhou nevýhodou je, že na rozdíl od Wi-Fi, tento signál neprochází skrz překážky, jako jsou stěny, či dveře. Avšak tento fakt zvyšuje bezpečnost přenosu dat. A navíc, sčásti by se tento problém dal obejít sítí propojených žárovek, které by na sebe „dosvítili“.

Li-Fi tedy nahradí Wi-Fi nebo ne?

Pravděpodobnější je, že Li-Fi bude používané jako doplněk k Wi-Fi, než jako samostatné řešení připojení na internet. Hlavní využití může mít v Smart aplikacích v domácnostech, kde by LED žárovky splňovali 2 funkce – dodávali by světlo a zaručovali by datové spojení mezi různými zařízeními ve vaší domácnosti.

Další možné využití by mohlo být na místech jako jsou tato:

  • velké otevřené kanceláře,
  • průmyslové prostory, kde se kvůli bezpečnosti nedá použít Wi-Fi,
  • letadla,
  • komunikace aut mezi sebou pomocí LED světlometů,
  • internet a přenos dat přes veřejné osvětlení,
  • nebo jiné prostory, kde není problém se světelnou provázaností.

Šéf Velmenni, Deepak Solanki se vyjádřil, že už mají dohodnuté pilotní projekty, kde svoji technologii nasadí. Odhaduje, že k běžným zákazníkům se jejich technologie dostane během 3-4 let.

Li-Fi

Prof. Harald Haas

Kromě Velmenni na vlnu výzkumu VLC (Visible Light Communication) přešli i další firmy – Oledcomm a pureLiFi.

PureLiFi založil v roce 2012 sám vynálezce Li-Fi technologie německý profesor mobilních komunikací na Univerzitě v Edinburghu, Skotsko – Harald Haas. Podívejte se na jeho řeč na TED-ě z roku 2011, kdy technologii představil. Je fascinující!

Pro některé zákazníky se tak otevírá další důvod, proč přejít na LED osvětlení.

PS: Právě tuto středu se pureLiFi dohodlo s francouzským výrobcem průmyslové světelné techniky, že technologii pureLiFi začnou montovat do jejich svítidel v třetím čtvrtroku 2016. Francouzský Oledcomm je zase už v procesu instalování svých Li-Fi zařízení v lokálních nemocnicích.

Komentáře

  1. Zajímavé, ale prosím o info, jak u této technologie funguje upload dat z koncového zařízení (NB, telefon) – také světelnou cestou?

    • Ano, uvažuje se nad tím, že by se využil blesk fotoaparátu na mobilu. Nebo v některých aplikacích to bude jednoduše doplněk k WiFi a upload bude nadále přes WiFi.

Přidat komentář